Klasika Viva slaví dvacetiny. První byla i detektivní práce, říká pořadatel

  8:52
Už přes čtyřicet tisíc lidí dorazilo na hudební vystoupení, která od roku 2001 odehrály dva tisíce umělců v rámci cyklu koncertů klasické hudby v Šumperku. Akce začínala pod názvem Hudba na radnici, dnes se jmenuje Klasika Viva. Letos se koná jubilejní dvacátý ročník festivalu, jehož hlavním organizátorem je od začátku Roman Janků.

Roman Janků pořádá cyklus koncertů klasické hudby v Šumperku nesoucí nyní název Klasika Viva už od roku 2001. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Jak vznikl nápad uspořádat cyklus klasické hudby?
Začalo to velice prozaicky. Kolem roku 2000 jsem jako violista absolvoval Akademii múzických umění a hledal jsem příležitost, kde bych si i já mohl zakoncertovat. Jednou z možností bylo vrátit se do Šumperku. Tehdy jsem se domluvil s panem starostou Krillem, protože jsem sem ještě jako student jezdil hrát na svatební obřady. Uspořádal jsem koncert v obřadní síni radnice a po něm jsme se pak bavili s lidmi, kteří přišli. Sondoval jsem, jak je to s pravidelným koncertováním v Šumperku v rámci klasické hudby.

Co jste zjistil?
Ukázalo se, že pravidelně se ve městě delší dobu nic nekonalo, šlo spíše o nahodilé akce. Dostal jsem chuť to změnit. Přišlo mi, že město, které má divadlo, by mělo mít i profesionální nabídku koncertů.

Vzpomenete si na první ročník?
Tenkrát jsem to nazval Hudba na radnici, protože jsme všech šest koncertů uspořádali v obřadní síni radnice. Začátky byly hodně amatérské. Bylo potřeba zajistit propagaci, sehnat sponzory, byla to i trochu detektivní práce. Po několika letech jsme se domluvili s Domem kultury na spolupráci, zajistili nám propagaci, my pak zbytek od zajištění sponzorů po dramaturgii. Poté jsme postupně rozšiřovali počet míst, kde se koncerty pořádaly, a tak se název cyklu koncertů změnil na Šumperskou klasiku, aby se v roce 2004 ustálil na Klasika Viva.

Později v roce 2008 jste začali pořádat koncerty také v Jeseníku…
Říkal jsem si, že když už se podaří přivést sem někoho známého, je škoda, aby to bylo jen o jednom koncertu.

Koho jste už přivezl?
Snažím se udržet linku vystupujících na opravdu maximální úrovni. Vystupovali tady třeba Pavel Šporcl, Eva Urbanová, Dagmar Pecková, Jaroslav Svěcený anebo Štefan Margita, a také zahraniční hvězdy. Nejde ale jen o umělce, kteří vystupují na předních světových scénách a vyprodávají velké haly či koncertní sály, ale také o další skvělé muzikanty a zpěváky. Dáváme šanci i začínajícím mladým umělcům, kteří svou cestu k posluchačům teprve hledají.

Co připravujete na letošní dvacátý ročník?
Nebudou to jenom hvězdy. Vrcholem jara bude koncert šumperských Motýlů s Musica Bohemica, což je komorní soubor proslulý originálním pojetím lidové hudby. Soubor Motýli je pak fenoménem na poli dětského sborového zpěvu. Tahákem jarní části bude jistě brilantní houslista Ivan Ženatý s neméně skvělým klavíristou Martinem Kasíkem. Podzimní část cyklu pak ještě připravujeme.

Autor: