Klid, nebo adrenalin? Vznik lesoparku v Šumperku brzdí váhání nad využitím

  11:42
Budování lesoparku Cihelna na okraji Šumperka v údolí po bývalém lomu se po částečné revitalizaci zaseklo. V první fázi proběhlo kácení dřevin a následovala výsadba nových stromů či budování chodníků, teď ale práce už delší dobu stojí. Z lokality měla být klidová zóna, teď je ale ve hře například hřiště pro trénink na překážkový běh.

Lokalita vznikajícího lesoparku na konci ulic Dobrovského, Mánesova a Bratří Čapků byla desítky let neudržovaná a bez jakékoliv koncepce. Zarostla náletovými dřevinami, v několika případech byli návštěvníci dokonce poraněni padajícími větvemi.

Proměna místa ale zůstává nedokončená. Jde například o chodníky, kdy po dešti musí lidé chodit přes louže. Stará hřiště mají zase pořád rezavé branky a další konstrukce, což je předmětem kritiky.

„Je škoda, že se v revitalizaci nepokračuje. Přitom byla připravená kompletně celá,“ podotkl bývalý místostarosta Jakub Jirgl (ANO).

Podle něj původní projekt počítá ještě s prostory pro environmentální výchovu, altánky či upraveným jezírkem pro pozorování živočichů, které je dnes však jen nehotovou plochou a voda z něj podmáčí terén až na vybudovaný chodník.

„Bohužel to, co bylo uděláno, se zase začíná ztrácet v nově rostoucích náletech. Bez pravidelné údržby je zde nepořádek. Práce, která byla provedena, může přijít vniveč,“ obává se Jirgl.

„Naším záměrem bylo vybudovat klidové místo především pro rodiny s menšími dětmi nebo pejskaře, kde by se dalo projít, sednout si a mělo i vzdělávací přesah,“ popsal bývalý místostarosta. Právě on měl hlavní zásluhu na tom, že se lesopark začal měnit k lepšímu.

„Klidová“ vize byla podle něj zvolena proto, že zázemí pro akčnější aktivity už v okolí jsou. Jinde v Šumperku a rovněž v blízkých Vikýřovicích se nachází prostory pro bikery, v dosahu stojí rovněž hřiště pro malý fotbal či volejbal.

Vedení radnice chce koncepci místa znovu probrat s obyvateli

Projekt revitalizace Cihelny byl oceňován mnoha odborníky z oblasti životního prostředí, i z toho důvodu se městu podařilo získat na první etapu několikamilionovou dotaci.

Úpravy v lesoparku byly ale bez bližšího vysvětlení současným vedením radnice označeny za nepříliš šťastné. Starosta Miroslav Adámek (ANO) uvedl, že je na zvážení, zda je zde opravdu potřeba klidová zóna.

„Aby nevznikl mrtvý prostor, který nebude využíván. Proto proběhne komunikace s občany, od nichž přivítáme návrhy a náměty, což se nám už víckrát osvědčilo,“ řekl na zasedání zastupitelstva.

Šumperk by rád postavil uměleckou bránu do města, vyhlásil soutěž

V první fázi chce současné vedení města dokončit stezky přes park, jež nyní nemají návaznost na okolní ulice.

„To bude prioritou investic. V rámci projektu Tvoříme Šumperk, kdy veřejnost navrhuje úpravy různých míst, se pak Cihelna může stát místem, kde bude umístěno hřiště pro trénink na stále oblíbenější závody v překážkovém běhu,“ nastínil mluvčí radnice Bohuslav Vondruška. To je však zcela v rozporu s dřívějším klidovým plánem.

Podle opozice vše především trvá příliš dlouho. „Kvalitní dřevo z prořezávek, které má posloužit na mobiliář v lesoparku, leží dva roky na hromadě a rychle ztrácí na kvalitě. Pokud pro toto dřevo není v dohledné době využití, mělo ho město prodat,“ vytkl mimo jiné opoziční zastupitel Michael Kohajda (KDU-ČSL).

Podobné dilema řešili i v dalších městech

Na rozdíl od šumperského přešlapování kolem lesoparku Cihelna si s podobnou lokalitou poměrně rychle poradila zábřežská radnice. Prostor bývalého lomu u Moravské Sázavy se proměnil z velké části v atraktivní sportoviště.

„Šli jsme cestou udělat z místa prostor pro mladé, kde se budou moci vyřádit. Část se ale proměnila v klidovou zónu, takže poslouží všem,“ nastínil starosta František John (KDU-ČSL).

Ve spolupráci s místními nadšenci a spolky vybudovalo město v lokalitě bikrosovou dráhu, skatepark a nově i trial park. Zábřeh se díky tomu stal vyhledávaným místem pro bikery z širokého okolí.

Mladí jezdci se vyřádí v novém skateparku. Vyrostl v bývalém lomu

V Olomouci zase vznikl v minulých letech ve spolupráci s místními nadšenci Holický les, což je přírodní areál sloužící jako rekreační zóna zejména obyvatelům z místních částí Holice, Nové Sady a Nový svět.

Zahrnuje 30 hektarů nyní už nevyužívané zemědělské plochy, jež se proměnila ve vyhledávaný lesopark. V areálu vznikla síť cyklostezek, loni zde bylo rovněž vybudováno nové dětské hřiště Stromověže.

„Holický les má velký potenciál pro další využití volného času. Naše vize je umístit zde workoutové hřiště, inline okruhy, pokračovat v budování navazujících cyklostezek a určitě jsou ještě další možnosti,“ přibližuje web spolku Holický les.