iDNES.cz

Boj o krevní plazmu. O dárce se v šumperské nemocnici přetahují dvě centra

  4:56
V neobvyklé pozici se ocitli dárci plazmy v šumperské nemocnici. Od pátku zde totiž fungují hned dvě odběrová centra. Oddělení zde má zdravotnická společnost Agel, která nemocnici vlastnila do roku 2015, „konkurenci“ nyní otevřela také privátní Nemocnice Šumperk, jejímž majitelem je bývalý jednatel Agelu Martin Polach.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Zatímco dárců krve se změna nijak netýká a odběry nadále zajišťuje pouze Transfuzní služba Agelu, dárci plazmy jsou otevřením druhého stejného centra často zmatení.

„Daruji v Šumperku pravidelně plazmu. Tomu, co se tam teď děje, ale vůbec nerozumím a chci si to nechat vysvětlit. Potom se teprve rozhodnu, kam budu dál chodit,“ řekl MF DNES jeden z dárců, který si nepřál zveřejnit jméno.

Nové plazmaferetické centrum, které zřídila nemocnice, funguje v objektu, kde dřív bylo „agelovské“ oddělení.

„Společnosti Agel vypršela nájemní smlouva. Pro dárce se tím však nic nemění. Dál mohou chodit darovat plazmu ve stejném objektu, jak byli zvyklí,“ řekla mluvčí nemocnice Hana Hanke. Majitel nemocnice měl podle ní ke zřízení vlastního dárcovského centra vážný důvod.

„Dlouhodobou snahou Nemocnice Šumperk je dosáhnout soběstačnosti napříč odbornostmi tak, aby byla jen minimálně závislá na externích dodavatelích. Tak jako vybudovala vlastní špičkovou mikrobiologickou laboratoř, rozhodla se nyní otevřít i plazmaferetické centrum,“ uvedla.

Chceme být soběstační, vysvětluje nemocnice

Podle Hanke se správnost takové strategie potvrdila například ve chvíli, kdy Agel zdejší nemocnici vypověděl klíčovou smlouvu na dodávku transfuzních přípravků.

Krevní plazma

Má nezastupitelnou roli při záchraně životů při masivním krvácení, těžkých popáleninách i poruchách srážlivosti krve. Podává se i lidem s poškozenou imunitou a při mnoha dalších onemocněních. Plazma se zpracovává buď pro klinické účely, kdy je pacientům aplikována během transfuzí, či se z ní vyrábějí speciální léčivé přípravky, takzvané krevní deriváty.

„Nezbývalo nám nic jiného než tento krok respektovat. I z tohoto důvodu bylo potřeba udělat vše pro to, abychom v této oblasti byli maximálně soběstační, protože při řadě náročných operací se bez krevní plazmy a krve neobejdeme,“ doplnila. Proto také Nemocnice Šumperk zvažuje i zbudování vlastního centra pro dárcovství krve.

Mluvčí společnosti Agel Lucie Drahošová potvrdila, že její plazmaferetické centrum v Šumperku rovněž pokračuje. Spolu s transfuzní službou se však přesunulo do prostor hlavní nemocniční budovy.

„Na původní adrese nám skončila nájemní smlouva,“ řekla.

Hlavní budova totiž patří městu, které se s Agelem dohodlo na pronájmu prostor.

„Město Šumperk pronajímá objekty v areálu nemocnice za účelem provozování zdravotnických služeb. Dále již nerozlišuje, o jaké zdravotnické služby se jedná,“ řekla mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

Agel spoléhá na zvyk dárců, nemocnice na patriotismus

Obě plazmaferetická centra teď budou usilovat o stejné dárce. A podle všeho se o ně v areálu strhne regulérní „konkurenční“ přetahovaná.

„V průběhu roku opět připravujeme pro dárce celou škálu soutěží a motivačních akcí,“ říká Drahošová. Podle ní dosavadní, leč přestěhované, centrum počítá, že dárci jsou zvyklí na dlouholetý kontakt a budou chtít pokračovat ve stejném centru, v němž znají personál.

Nemocnice Šumperk zase podle Hanke vedle motivačních benefitů spoléhá i na to, že dárci budou chtít, aby jejich plazma pomáhala především v „jejich“ nemocnici.

„Pokud dárci přijdou plazmu darovat do Nemocnice Šumperk, budou mít jistotu, že bude opravdu použita v rámci nemocnice a nebude ‚vyvezena‘ mimo region,“ uvedla mluvčí.

Současný majitel nemocnice Martin Polach dříve patřil k hlavním akcionářům zdravotnického impéria Agel. Společnost opustil po neshodách s jejím šéfem, miliardářem Tomášem Chrenkem. Šumperskou nemocnici pak získal jako součást finančního vyrovnání v roce 2015 a od té doby do ní investoval stovky milionů korun.

zpět na článek