Opozice a čtenáři hájili pobočku knihovny, Šumperk ji přesto zrušil

  15:48
Pobočka šumperské knihovny už v únoru neotevře. Nic na tom nezměnily ani protesty čtenářů a místní opozice proti jejímu zrušení. Většina zastupitelů totiž odmítla návrh opozice rozhodnutí rady zvrátit a pobočku zachovat.

„Budeme výjimkou mezi srovnatelnými městy, která vedle hlavní knihovny nemá žádnou pobočku. Podobně velká města jich mají i několik,“ sdělil opoziční zastupitel Radovan Auer (Šumperáci).

Podle něj úspora, kterou argumentuje město, bude zanedbatelná oproti tomu, že se zhruba pěti tisícovkám lidí vzdálí knihovnické služby.

„Nejde jenom o čtenáře, ale také o blízké školy, pro které dělala pobočka akce. Zhorší se jim dostupnost, když budou muset jezdit do hlavní knihovny, a ubude akcí,“ řekl. Nepomohl ani argument, že petici za zachování pobočky podepsalo pět stovek lidí.

Starosta Tomáš Spurný (KDU-ČSL) podotkl, že organizátoři protestů proti zrušení knihovny ho nikdy nepozvali, aby jim mohl postoj vedení města vysvětlit.

„Máme dostatečně dimenzovanou novou moderní knihovnu, která je schopna poskytnout služby všem čtenářům ve městě. A zrušení pobočky se nijak nedotkne ani škol, které služby pobočky využívaly,“ sdělil starosta.

Podle něj i úspora 900 tisíc korun není nezanedbatelná. Prostory nově využije městská společnost Pontis na tělovýchovné zařízení, po nichž je ve městě velká poptávka.

Autor: