Šumperské divadlo nabídne v nové sezoně šest nových her a muzikál

  7:52
Ve znamení jinakosti se ponese nová sezona oblastního Divadla Šumperk, která začne v září a má příznačný podtitul Odlišnost není vada. Svědčí o tom skladba nabízených titulů.

Plakát k připravované nové hře šumperského divadla Šumperák, v níž kulisu tvoří legendární stejnojmenný rodinný dům (v pozadí). | foto: divadlosumperk.cz

„Nasadili jsme hry, u nichž je jinakost jednoznačně vidět, u jiných se skrývá trochu hlouběji. Odlišnost by se zároveň měla projevit v originalitě zpracování jednotlivých titulů,“ uvedl dramaturg Divadla Šumperk Michael Sodomka.

Šumperské divadlo nastuduje v sezoně 2022/23 sedm představení. Žádné z nich se ještě v Šumperku nehrálo a po mnoha letech se vrací dvě inscenace akcentující regionální téma.

Sezonu otevře Přelet nad kukaččím hnízdem. Světoznámé drama z prostředí psychiatrické léčebny ještě povýšilo skvělé filmové zpracování Miloše Formana.

Dalším kusem bude divadelní adaptace slavného humoristického románu Karla Poláčka Bylo nás pět.

„Zajímavostí je, že režijní taktovky se ujme Petr Smyczek, syn slavného filmového režiséra Karla, který je autorem populární seriálové verze knihy,“ popisuje Sodomka.

Tragikomedie i rodinné peripetie v šumperáku

Předvánoční čas bude patřit tragikomedii Mrzák inishmaanský Martina McDonagha.

„V oblastním divadle je velmi náročné nacházet kompromisy mezi diváckou poptávkou po odpočinkové produkci a náročnějšími projekty, na něž nemůžeme rezignovat už proto, že jejich zkoušení výrazně posouvá herce, kteří pak nabyté zkušenosti využijí právě v komediích,“ komentoval zařazení tohoto díla Sodomka.

„Mrzák je ideální titul v tom smyslu, že jsme se rozhodli nasadit svérázného autora drsných her, ale sáhli jsme po jeho za mě nejromantičtějším textu,“ dodal.

Do šumperské reality zavede návštěvníky divadla hra Šumperák. Kulisu tvoří legendární rodinný dům zvaný šumperák. Jeden ze symbolů socialistické architektury před více než padesáti lety navrhl šumperský architekt Josef Vaněk.

„Jde o rodinnou komedii, jejíž děj se odehrává v interiéru domu, který některým přijde krásný, zatímco pro jiné jde o vrchol nevkusu. Dramatik Tomáš Syrovátka napsal tuto hru šumperskému souboru takzvaně na míru,“ říká Sodomka.

Muž, který v Šumperku postavil jeden z Vaňkových domů pro svou rodinu, se dohaduje se synem architektem, který dům neustále kritizuje. A zatímco otec postavil dům, zasadil strom a založil rodinu, syn je pořád sám a domy jenom maluje.

„Je to vlastně komedie o mezigeneračních sporech,“ přiblížil Sodomka.

Dojde i na hru o mužích určenou hlavně ženám

Po několika letech sáhla dramaturgie do šuplíku s velmi oblíbenými muzikály. Diváci se tak mohou těšit na představení Ženy na pokraji nervového zhroucení.

Šumperský soubor také každoročně přichází s pohádkou. Po loňských Krkonošských pohádkách to letos budou Rychlebské pohádky z pohraničních hor na severu Jesenicka.

„Jejich hrdiny jsou venušánci, ochraňující zdejší dobré lidi, jimž se dějí různá příkoří,“ popsal Sodomka.

Čistě mužská část souboru si kromě základního repertoáru ještě zahraje na malé scéně chorvatskou komedii Vše o mužích.

„Ukazuje, jak muži vidí sami sebe, za co se stydí, za co naopak jsou na sebe pyšní. Jako diváctvo ale mužská část souboru uvidí raději ženy, protože pro ty je komedie určena především,“ zve Sodomka.