iDNES.cz

Šumperské muzeum připomíná díla významného regionálního sochaře Teplého

  7:52
Poslední dva týdny bude v šumperském Vlastivědném muzeu k vidění retrospektivní výstava jednoho z nejznámějších sochařů Olomouckého kraje Bohumila Teplého. Sochař, restaurátor, medailér a pedagog by letos oslavil devadesáté narozeniny.

Část děl, která jsou k vidění v šumperském Vlastivědném muzeu na retrospektivní výstavě shrnující tvorbu Bohumila Teplého. | foto: Vlastivědné muzeum v Šumperku

Teplý byl zapsaný v povědomí veřejnosti především jako významná umělecká osobnost Olomouce, jeho rukama však prošla také řada historických památek v Šumperku, například sochy na mariánském sloupu. Je rovněž autorem bronzové plastiky koně v sadech 1. máje.

„Energii a inspiraci čerpal vedle olomouckého ateliéru i v podhůří Jeseníků, konkrétně ve Vernířovicích, kde vytvořil desítky působivých prací,“ připomněla Eva Valová ze šumperského muzea.

Teplý se narodil v Olomouci, ale dětství a dospívání prožil s rodiči v Litovli a přilehlých Nasobůrkách. V letech 1951 až 1954 studoval výtvarnou výchovu, dějepis a občanskou nauku na Univerzitě Palackého, následně učil na několika školách na Olomoucku a v Šumperku.

Kolega Karel Podolský ho motivoval k dálkovému studiu sochařství v Hořicích, později studoval ještě Akademii výtvarných umění v Praze a výtvarnou výchovu, obor sochařství v Olomouci. Od roku 1978 byl na volné noze, během své umělecké kariéry obdržel řadu ocenění a mimo jiné se úspěšně věnoval restaurování.

„Ačkoli pracoval nejraději s kamenem, dokázal se ve svých sochařských dílech vyslovit i v kovu, dřevě, popřípadě uvedené materiály vzájemně kombinovat. Svůj svébytný sochařský projev našel ve figurativním i abstraktním umění,“ připomněla Valová.

Výstava představuje z umělcových šesti stovek prací jak jeho ikonická díla, tak i přípravné modely.

„K vidění jsou sochařské práce z rané doby i z posledních let. Instalace ukazuje také medailérskou tvorbu – medaile a pamětní desky význačných osobností – a neopomíná ani Teplého restaurátorskou a pedagogickou činnost,“ doplnila.

Autor:
zpět na článek