„Baťa také jenom nešil boty,“ vysvětluje rozhodnutí zakladatel ZLKL Ladislav Brázdil starší. Chce investovat do automatizace i energetiky, v budoucnu by rád sám zpracovával vlastní suroviny.
Podnik ZLKL – zkratka Závodů lehkých konstrukcí Loštice – se věnuje precizní strojírenské výrobě na míru, obrábění a tváření nebo vývoji a konstrukci.
Sofistikované kovové součástky dodává nadnárodním koncernům, jako je Emerson, Daimler, Bosch nebo Siemens. Vyrábí třeba díly pro vozy s hybridním pohonem, kromě automobilového průmyslu má zákazníky i v elektrotechnickém či vodohospodářském.
Firmy v kraji musí řešit „trumpoty“ ohledně cel z USA, nejvíc obor automotive![]() |
Teď se firma s více než třemi sty zaměstnanci rozrostla také o oblast zemědělství. Jak říká Brázdil starší, koupí družstva si splnil sen, neboť jeho otec byl zemědělec a on sám vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze, konkrétně obor zaměřený na mechanizaci.
Po studiích nastoupil v roce 1986 právě do Paloma, kde se stal šéfem mechanizační divize a vedl padesát opravářů. V roce 1993 ovšem přišla privatizace družstva a jednotlivé divize buď zanikly, nebo se díky podnikavě naladěným lidem osamostatnily a pokračovaly dál.
ZLKL patří ke špičce
Brázdil starší patřil mezi podnikatelské dobrodruhy, bez jakéhokoli finančního, zákaznického nebo nemovitého zázemí založil firmu ZLKL.
Dnes se s ní pravidelně umisťuje v žebříčcích nejúspěšnějších tuzemských rodinných firem, například loni se syny vyhrál krajské kolo soutěže Podnikatel roku se skupinou BG7 global, jejímž základním kamenem je právě ZLKL.
Teď se po více než třiceti letech vrací ke kořenům. „Když jsem se dozvěděl, že většinový podílník družstva plánuje svou činnost ukončit a svůj podíl prodat, neváhal jsem,“ líčí.
Nová šance pro obchvat Šumperka. Město se dohodlo se sousední obcí![]() |
„Se syny jsme se brzy shodli na tom, že taková příležitost se vyskytne jen párkrát za život. Prodej většinového podílu neproběhl ze dne na den, stejně tak ani následné vykoupení minoritních podílů, ale o to větší radost z toho pak byla,“ popisuje. Palomo označuje za srdeční záležitost.
„Vidím v něm také obrovský smysl do budoucna. I Baťa, jenž je silným vzorem naší firmy, nešil jenom boty, ale věnoval se velkému množství oborů od stavitelství, přes strojírenství, po školství či zdravotnictví. Všude uplatňoval principy klíčové pro úspěch v jakémkoli podnikání. Využíval synergie,“ říká.
Spojují se dvě úspěšné firmy
Podnik Palomo jakožto akciová společnost vznikl v roce 1997. V současnosti hospodaří na pozemcích o výměře 2 180 hektarů, pěstuje obiloviny, kukuřici, cukrovku, řepku a objemné krmivo pro potřeby živočišné výroby.
Z té se věnuje chovu skotu na mléko na farmě v Lošticích a odchovu prasat na farmách v Moravičanech, Paloníně a Doubravici.
„Je to úspěšný zemědělský podnik. Má skvělé výsledky, a to díky správnému rozhodování a nadšení nejen vedení, ale i jednotlivých odborníků v živočišné či rostlinné výrobě,“ přiblížil podnikatel.
Meopta investuje 700 milionů do přesné a čisté výroby polovodičových součástek |
„Potenciál dalšího rozvoje je podle mne hlavně v investicích do automatizace a energetiky, systematizaci podpůrných úseků a následné duplikaci,“ doplnil Brázdil. Hodnotu transakce nekomentoval.
Konkrétně může jít o investice do fotovoltaiky, výstavby nového produktivního kravína, odchovny prasat či rekonstrukce a výstavby dalších zemědělských budov, popřípadě bioplynové stanice. Časem by majitelé chtěli dojít i k vlastnímu zpracování surovin, které aktuálně družstvo nechává vykupovat.
Mohou z toho těžit obě strany, zní z obchodní i agrární komory
Místní samospráva i oborové organizace věří, že firmy zůstanou dál prospěšné regionu.
„Obě to jsou úspěšné loštické společnosti a ač jde o zcela odlišné obory podnikání, tak věřím, že jejich spojení může přinést prospěch. Město s oběma velmi dobře spolupracovalo a není důvod, aby to po jejich spojení bylo jinak,“ řekl místostarosta Loštic Jan Konečný (nez.).
Předseda krajské agrární komory Ivo Kasal si nemyslí, že propojení družstva Palomo se strojírenstvím zemědělcům nějak ublíží.
„Pokud si vedení ZLKL uvědomí specifika zemědělství a Palomo bude pokračovat jako dosud, může to družstvu pomoci, především kapitálově,“ shrnul.
Stát sliboval pomoc, ale vykašlal se na nás, zlobí se zaplavení zemědělci![]() |
On sám očekává, že družstvo bude pokračovat. „Palomo je velmi úspěšný zemědělský podnik, jenž je na špici především v chovu dojného skotu i v některých dalších oblastech zemědělství. Co vím, tak šéf ZLKL vzešel z družstva, tudíž se tím uzavírá kruh,“ sdělil.
Šéf krajské hospodářské komory Bohuslav Švamberk uvedl, že diverzifikace je v podnikání běžný proces, byť jde o zcela odlišné obory.
„Půda je sama o sobě kapitál, který jim nikdo neukradne. Naopak ZLKL je kapitálově silná společnost, jež může družstvu významně pomoci s investicemi,“ míní.