Lamy v olomoucké zoo navštívil střihač, o vlnu je zájem

  15:38
Před každým létem se o lamy alpaky v olomoucké zoo na Svatém Kopečku starají střihači vlny. Do jejich husté srsti se zaboří nože elektrického strojku, aby lépe odolávaly letním vedrům. Navíc jde podle pracovníků zahrady o domácí zvířata, která jsou na pravidelné stříhání zvyklá.

Lamy alpaka v olomoucké zoo stříhají jednou za 18 až 24 měsíců. Jejich vlna je velmi kvalitní a je o ni velký zájem. | foto: Zoo Olomouc

„Střihač lamí srsti k nám chodí pravidelně jednou za osmnáct až dvacet čtyři měsíců,“ poznamenala mluvčí olomoucké zahrady Iveta Gronská.

Lama se na světě chová i kvůli produkci velmi kvalitní vlny. Ta olomoucká také nepřijde nazmar.

„Po každém stříhání o jejich vlnu projeví zájem soukromí zpracovatelé, kteří oslovují zoo se žádostí o předání ostříhané lamí srsti,“ poznamenala Gronská.

Letos si pro vlnu přišly tři zpracovatelky. „Vlnu si odvezly tři paní, které ji dále zpracovávají,“ uvedla mluvčí.

„Lamí vlna má totiž všestranné použití a svou kvalitou se podobá prachovému peří. Produkce vlny je do značné míry ovlivňována věkem zvířat a ročně činí přibližně dva kilogramy,“ dodala Gronská.

Ostříhat jedno zvíře trvá různě dlouho. „Někdy to trvá dvacet pět minut, ale u některé lamy vydrží střihač klidně i hodinu,“ popsala mluvčí.

V historii Zoo Olomouc se vystřídaly všechny čtyři druhy lam. „Lamy guanako, krotké, alpaky i vikuně. Lamy alpaky olomoucká zoo chová od roku 1998,“ doplnila Gronská.

Lama alpaka je domácí zvíře příbuzné s velbloudy, s pravděpodobným původem z vysokohorských oblastí Peru.

„Tam se ve velkých stádech chovala pro kvalitní vlnu a maso. Alpaky mívají různé zbarvení, hnědé, černé nebo v kombinaci s bílou. Ačkoliv se brání pliváním, mají velmi mírnou povahu a manipulovat s nimi mohou i malé děti,“ upozornila mluvčí.

Autor: