Ani benefity často nestačí. Sehnat strážníky je pro mnohé obce neřešitelný úkol

  6:02
Snaha zastupitelstva třítisícového městečka Loštice na Mohelnicku zřídit malou městskou policii skončila fiaskem. Do konkurzu na dvě místa strážníků se totiž nikdo nepřihlásil. Trable mají i jinde.

ilustrační snímek | foto: Městská policie Přerov

V Lošticích chtějí zřídit městskou policii, ale zájemci o uniformu tam nejsou. „Věřili jsme, že vhodné uchazeče najdeme. To, že se nikdo nepřihlásil, však není tak velké překvapení, protože problémy s hledáním uchazečů mají i velká města, byť nabízejí nesrovnatelně lepší podmínky,“ sdělil místostarosta Loštic Jan Konečný. Město podle něj vypíše ještě letos novou soutěž.

Loštice chtějí strážníky především kvůli parkování. „V centru města by auta měla stát jenom kvůli vyřízení úředních záležitostí nebo jednání, parkují zde ale celý den. Udělat v tom pořádek může pomoci městská policie tím, že bude vymáhat dodržování stanovených podmínek,“ objasnil Konečný.

Pro improvizaci není při krizi prostor, říká nový šéf šumperských strážníků

Strážníci mají v Lošticích pomoci také s udržováním veřejného pořádku nebo měřením rychlosti. Nepůjde ale o plnohodnotnou městskou policii, která pokryje nepřetržitě každý den.

„To mohou jenom velká města, která mají početnější stavy strážníků, aby mohli směnovat,“ vysvětlil Konečný.

Vypomáhají asistenti prevence kriminality

Problémy malých měst nebo velkých vesnic s hledáním strážníků potvrzuje i místostarosta Hanušovic na Šumpersku Jaroslav Mrázek.

„Sehnat dva lidi na pozici strážníků trvalo několik let, výběrová řízení jsme opakovali vícekrát,“ sdělil Mrázek.

Městečko má rovněž kolem tří tisíc obyvatel, podobně jako Loštice. Strážníci se starají o klid v ulicích už několik let.

Hanušovice uvažovaly i o větším počtu. „Ukázalo se to jako nereálné. Jsme rádi za dva strážníky,“ řekl místostarosta.

Ani zde není městská policie v omezeném počtu schopna zajistit nepřetržitou službu. „Vypomáháme si asistenty prevence kriminality, na které dostáváme dotaci. Chodí se strážníky do problematických lokalit,“ prozradil Mrázek.

Nejstarší útvar

Jednu z vůbec nejstarších městských policií v Olomouckém kraji mají čtyřtisícové Hlubočky na Olomoucku. Funguje tam nepřetržitě od roku 1992.

Kdysi začínala s osmi lidmi, nyní je jich méně. Pracuje v obsazení dva strážníci plus jeden služební pes.

„Jeden strážník je ve službě od samého začátku, druhý je tu několik let. Výhodou je, že oba znají detailně naši obec, protože jsou místní,“ uvedl místostarosta Hluboček Pavel Samek.

Podle něho však za několik let nastane generační problém. „Toho se obávám, protože vidíme z jiných obcí naší velikosti, jaký je se sháněním vhodných uchazečů problém. My jednoduše nemůžeme konkurovat Olomouci, kde dostane strážník při nástupu o třetinu vyšší plat a nejrůznější benefity,“ poznamenal Samek.

Konec s excesy na koupališti. Pomohou i strážníci, slibuje přerovská radnice

Problémy s hledáním strážníků však mají i města jako Šumperk nebo Olomouc.

„Konkurz na jednoho chybějícího strážníka už vypisujeme opakovaně. Naposledy se přihlásili tři uchazeči, ale dva se před konkurzem omluvili a zbyl jeden uchazeč. Soutěž jsme zrušili, protože chceme mít na výběr. Vypíšeme ji znovu,“ sdělil ředitel Městské policie Šumperk Martin Pelnář.

„Dlouhodobě máme podstav deset lidí,“ přidal mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

Přitom velká města nabízejí novým strážníkům výhody jako stravenky, půjčky, vysoké odměny, Šumperk například připravuje i benefit v podobě slevy na pohonné hmoty. Některé městské policie přispívají na sport, kulturu, dávají příspěvky na svatbu, při narození dítěte.

Pomáhá náborový příspěvek

Největším tahákem je náborový příspěvek. Například Přerov vyplácí 50 tisíc, Zábřeh nově schválil dokonce 80 tisíc.

„Čtyřicet tisíc dostane strážník, když udělá zkoušky, dalších čtyřicet později. Podmínkou je práce u městské policie alespoň čtyři roky,“ objasnil starosta Zábřehu František John.

Podle něho je hlavní důvod přispět strážníkovi za dobu, kdy je takzvaným čekatelem a připravuje se na zkoušky. „Po tu dobu je příjem nízký, takže to chceme trochu kompenzovat,“ vysvětlil. Naopak třeba Olomouc nebo Šumperk náborový příspěvek nevyplácejí.

Uchazeč o post strážníka musí nejprve absolvovat fyzické testy, kdy dělá kliky, sedy lehy, absolvuje celomotorický test a běh na jeden kilometr. Podle výsledků dostává body. Potom absolvuje ústní, psychologické a zdravotní testy.

Čekatel, který se připravuje na zkoušky, bere přibližně 19 tisíc korun, po nástupu do pozice strážníka je základní tarif 30 tisíc. Ve velkých městech se plat výrazně zvyšuje především díky osobnímu ohodnocení, které se pohybuje i v desítkách procent tarifu. Plat roste s odslouženými roky.

Obce nemohou využít při hledání strážníků lidi ze zahraničí. Podle zákona o městské policii se totiž může stát strážníkem pouze bezúhonný a spolehlivý občan České republiky.

12. května 2023