iDNES.cz

Královskému harmoniu vadila vlhkost, jeřáb ho přestěhoval na kůr chrámu

  10:24
Hudbu v barokním poutním chrámu svatého Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě obstarává harmonium královny Marie Anny Savojské. To se na Libavou dostalo přes Ludgeřovice z pražského kostela svatého Kajetána. Kvůli vlhkosti, ale i lepší akustice jej skauti a dobrovolníci, kteří se o kostel starají, nyní přestěhovali na kůr.

Harmonium z druhé poloviny 19. století pochází z pražského kostela svatého Kajetána. Do barokního poutního chrámu svatého Jakuba Většího a svaté Anny ve Staré Vodě se v roce 2022 stěhovalo z Ludgeřovic. Nyní jej skauti posunuli na kůr nejen kvůli vlhkosti, ale také pro lepší akustiku. | foto: Spolek Lubavia

Dvoumanuálové harmonium na Libavou doputovalo před rokem. „Je tomu rok, kdy se součástí starovodského chrámu stalo díky velkému úsilí emeritního břevnovského varhaníka Aleše Tománka,“ popsal Jindřich Machala, předseda spolku Lubavia, který se o starovodský barokní areál společně se skauty stará.

Poutní místo Stará Voda

Barokní kostel byl postaven v 17. století na místě dvou starších poutních kaplí. Zasvěcen byl sv. Anně a sv. Jakubu Většímu. Vedle stával klášter, jehož věhlas rozšířilo působení piaristické koleje, která vychovala řadu osobností kulturního, vědeckého a duchovního života. Starovodskou kolejí prošla celá řada slavných jmen jako například František Kassián Halaška, Jan Evangelista Purkyně, Gelasius Dobner nebo Adaukt Voigt.

V létě 2019 olomoučtí pracovníci Národního památkového ústavu provedli dokumentaci výzdoby pomocí dronů. Její součástí byl pořízen i kompletní sken interiéru, který byl použit pro zhotovení 3D modelu - ZDE.

„Bohužel se za tu dobu ukázalo, že mu vlhkost nesvědčí, a tak se hledalo řešení, jak harmonium přesunout od presbytáře na kůr nad hlavním vchodem. 20. března jsme jej pomocí speciálního pásového mini jeřábu, který se dokázal dostal až dovnitř do kostela, umístili na kůr,“ popsal Machala.

Podle jeho slov měla vlhkost v chrámu na nástroj neblahý vliv, takže jej bude nutné v budoucnu opravit.

Harmonium pochází z druhé poloviny 19. století a pražskému kostelu svatého Kajetána jej darovala poslední korunovaná česká královna a princezna savojská Marie Anna Savojská.

„Takovou oklikou symbolicky se nám dostává zpátky do Staré Vody, neboť je v archivech napsáno, že Marie Anna přispěla i tady na obnovu či na provoz kostela ve Staré Vodě,“ uvedl pro reportáž České televize varhaník Aleš Tománek.

„Je to ohromný, když v tomhle kostele, který má krásnou akustiku, bude znít zase zvuk varhan,“ přivítal nástroj Jan Pečinka ze střediska Ladislava Ruska z organizace Junák - český skaut. Už loni navrhoval, že se nástroj přestěhuje na kůr, kde lépe využije skvělou akustiku kostela, protože bude blíže ke klenbě, která dobře přenáší zvuk do dalších prostor.

Průzkum krypty

Dobrovolníci se letos také sešli na jarním úklidu chrámu. Poklízeli vnitřní prostor věží kostela, ale také obou sakristií.

„Po léta nahromaděná stavební suť byla vynášena do přistaveného kontejneru a dřevěný nepotřebný materiál byl spálen. Při této práci nám pomáhali i brigádníci z Města Libavé, které zajistila paní starostka Štěpánka Tichá,“ přiblížil Machala.

Součástí akce byl také průzkum zdejší krypty v sakristii. „Tam byly uloženy ostatky bratří piaristů, které byly odvezeny v 90. letech do antropologického ústavu v Brně. Avšak 8. května se plánuje návrat všech ostatků a jejich slavnostní uložení zpět do zdejších útrob pod kostelem, kde byli bratři pohřbíváni bezmála po dobu jednoho století,“ poznamenal Machala.

Autor:
zpět na článek