Srážka vlaků v Němčicích nad Hanou. Zranil se strojvedoucí a pasažér

  15:38,  aktualizováno  21:33
V Němčicích nad Hanou se hodinu po poledni srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati je v úseku Nezamyslice - Kojetín přerušen. Při nehodě se zranili dva lidé. Podle Správy železnice oba vlaky vykolejily. Škoda na soupravách je podle odhadů dopravců 8 milionů korun a na trati půl milionu korun.

„Nehoda lokomotivního vlaku a osobního vlaku se stala v Němčicích nad Hanou ve 13:28. Osobní vlak jel z Olomouce do Nezamyslic. Mělo tam dojít k vykolejení,“ řekl iDNES.cz mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. 

Podle webu Českých drah se srazil lokomotivní vlak jiného dopravce s osobním vlakem Os 3821. 

Práce na odstraňování vykolejených vozů začaly v sobotu večer po 18:00. Jeden vykolejený vůz byl již vyzdvižen a bude se odvážet, uvedl ve 20:30 Karel Hrehuš z Hasičského záchranného sboru Správy železnic.

Na místo byl povolán speciální jeřáb. Práce by měly pokračovat přes noc, v neděli ráno by mohlo být hotovo, uvedl Hrehuš. Následně se budou ještě opravovat poškozené koleje. Do nedělního poledne by mohla být zprovozněna jedna kolej.

31.července 2021 v 15:05, příspěvek archivován: 31.července 2021 v 15:31

Ke srážce lokomotivního a osobního vlaku došlo ve stanici Němčice nad Hanou. Od 13:26 je provoz zastaven mezi Nezamyslicemi a Kojetínem. Při srážce došlo ke zranění 3 osob. Dva osobní vozy vykolejily.

Prvotní informace hovořily o více zraněných, nakonec záchranáři ošetřili dva pacienty. „Na místě jsme ošetřovali jednoho cestujícího, muže středního věku, který utrpěl pohmoždění hrudníku při nárazu. Poté jsme ošetřovali strojvedoucího, který utrpěl otřes mozku. Ten byl letecky transportován do Fakultní nemocnice v Olomouci na oddělení urgentního příjmu,“ řekla iDNES.cz mluvčí záchranné služby Lucie Mikisková. 

Druhého pacienta záchranáři převezli do prostějovské nemocnice. „U obou případů se naštěstí jednalo o lehké zranění,“ dodala Mikisková.

Operační středisko předpokládalo, že na místě může být větší počet vážně zraněných, proto na místo vyslalo i vrtulník letecké záchranné služby. 

Nehodu se na místě zabývají vyšetřovatelé Drážní inspekce. „V tuto chvíli nemám žádné informace o příčině nehody, uvidím, zda kolegové budou schopni dnes říci, jestli se jednalo o technickou závadu, nebo selhání lidského faktoru. Budeme prošetřovat všechny možnosti,“ dodal Drápal. 

České dráhy zajišťují náhradní autobusovou dopravu mezi stanicemi Prostějov hlavní nádraží a Olomouc hlavní nádraží. České dráhy předpokládají obnovení provozu v neděli v 16 hodin, původní odhad hovořil o sobotní 19. hodině. Nicméně čas se může měnit podle vyšetřování nehody a odklízení jejích následků.

Ročně je 150 mimořádných událostí

Drážní inspekce za loňský rok eviduje 149 mimořádných událostí s nedovolenou jízdou vlaku nebo nedovoleným posunem, předloni byl počet stejný. Za letošní první pololetí bylo těchto událostí 82, což je o pět víc než před rokem. Za poslední rok šetřila Drážní inspekce několik srážek vlaků, jejichž následky byly tragické. 

Loni 9. července si čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku vyžádala dva mrtvé a 24 zraněných. Jen o několik dní později havarovaly vlaky u Českého Brodu na hlavní trati z Prahy na Kolín. Osobní vlak City Elefant Českých drah mířící z Prahy do Řečan nad Labem narazil na kraji Českého Brodu do stojícího nákladního expresu. Nehodu nepřežil strojvůdce, který zůstal zaklíněný v kabině, 35 lidí bylo zraněno. 

Letos v dubnu jeden ze strojvedoucích nákladního vlaku podle inspekce zřejmě nezastavil před návěstidlem a u obce Světec na Teplicku se srazil s jiným nákladním vlakem. Jeden strojvedoucí tehdy srážku nepřežil, druhý se zranil. Škoda byla odhadnuta zhruba na 50 milionů korun.

Autor: