Vyšší daň přinese pálení načerno a popíjení v garáži, varují lidé z oboru

  5:34
Další tři až čtyři koruny navrch znamenají jediné – lidé budou chodit ještě méně. Tak vidí hospodští dopad zvýšení spotřební daně u čepovaného piva z 10 na 21 procent. Ta naroste i lihovarníkům, kteří zase varují, že se rozmůže nelegální pálení kořalek.

Luboš Jadrníček varuje, že když se začne pálit a vařit pivo doma, hospody budou muste zavřít. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

„Říká se, že Praha snese všechno. Ale na Moravě bude zdražení o tři čtyři koruny na půllitr znatelné. Štamgasti počítají každou korunu, takže si myslím, že na vesnicích přestanou chodit,“ obává se Luboš Jadrníček ze stejnojmenného náměšťského pivovaru a palírny.

Zdražovat už musel kvůli zvýšení cen surovin a energií. „Pokaždé to znamená odliv lidí. Netvrdím, že přestanou ze dne na den chodit úplně, ale u stálých zákazníků pozoruji významné omezení návštěvnosti. Ti, kteří chodili třeba třikrát týdně, se teď objeví jenom v pátek. Pokud vůbec,“ všiml si.

„Každý si spočítá, že dát si lahvové pivo doma vyjde o poznání levněji. Lidé se za covidu naučili pít v garáži a to podle mě znovu nastane,“ míní Jadrníček.

Zdražení piva kvůli zvýšení daně by byl náš konec, bojí se venkovské hospody

S tím souhlasí i obchodní ředitel pivovaru Zubr Tomáš Konečný. „Očekáváme znovu covidový efekt. Během pandemie si lidé hojně pořizovali výčepní zařízení, pak si kupovali menší bečky a přesouvali se do kluboven, garáží a dalších vlastních prostor,“ shrnul.

Zubr větší změnu v produkci neplánuje, nicméně navýší objem piva stáčeného do plechovek a skla.

„Trh se zase víc posune do maloobchodu. To víte, pivo teď stojí na vesnicích 35 až 40 korun. Zdražení se silně dotkne těch zařízení, která nemají teplou kuchyni a jsou závislá na čepu piv,“ nastínil Konečný.

„Pokles v gastru je obří, vláda podniká kroky k jeho zániku. Chce vybrat víc daní, ale od koho, když lidé nebudou chodit?“ ptá se Jadrníček.

Podle předsedy Krajské hospodářské komory Bohuslava Švamberka jsou přitom hospody pro vesnickou kulturu důležité.

„Když není v obci, společně s kostelem, školou či obchodem, stává se z místa skanzen, odkud mladí utíkají. A venkovské hospody už drtí všechno,“ sdělil.

Černá pálenka vyjde na polovinu

Jadrníček odhaduje propad návštěvnosti o dvacet až čtyřicet procent, vládní balíček se v jeho případě navíc kromě dvou hospod dotkne i jeho palírny. Pro příští rok totiž vláda plánuje zvýšit daň z lihu o deset procent a poté v následujících třech letech má dál růst vždy o pět procent.

Lihovarníci napříč republikou upozorňují, že se kvůli tomu zvýší objem nelegálního pálení alkoholu. „Už teď vnímám velký pokles, zdražení bude znamenat další,“ potvrdil Jadrníček.

Ze tří na dvě. Nové sazby DPH zdraží kadeřníka a pivo, potraviny zlevní

„Jedeme na plyn, takže jsme museli zdražovat i kvůli energiím. Pálení má přitom svoji kulturu, spíše se mu věnuje starší generace. Jenže po covidu už někteří kvůli zdraví přestali sbírat ovoce či řezat větve a mladí o to nemají zájem. Také jsem se setkal s tím, že prarodiče nechávají pozemky s ovocem zastavět, protože mladí nemají kde sehnat místo pro dům,“ poukázal.

Povoleno je 30 litrů čistého alkoholu

Celní správa v kraji loni řešila pouze jeden případ nelegálního pálení. Další vývoj si netroufá predikovat.

„U spotřebních daní však řešíme i jiné přestupky. Lidé si například mohou v rámci jedné výrobní sezony vypálit maximálně 30 litrů čistého alkoholu na domácnost. Když si to nepohlídají, dopouštějí se přestupku. A nesmějí jej dále prodávat,“ upozornil mluvčí krajských celníků David Kubenz.

Za zmíněný prohřešek hrozí pokuta až půl milionu korun, nelegální výrobce lihu pak může očekávat sankci dosahující až deseti milionů.

Některé to neodradí. „Domácí pálenka vyjde při dnešních cenách až o polovinu levněji,“ nastínil pro MF DNES muž, který má s její výrobou zkušenosti a chtěl zůstat v anonymitě, redakce ale jeho jméno zná.

„Moje motivace ovšem nebyla primárně cena, spíš to, že si mohu celý proces kontrolovat sám. Sehnat si domácí pálenici není sice nic jednoduchého, ale Češi jsou takový národ, že si vždy poradí, obzvláště v krizi,“ uvedl s tím, že i on si myslí, že nelegálního pálení nyní přibude.

Rizik se neobává, na rozdíl od Celní správy. „Při neodborné výrobě lihu může dojít nejen k explozi destilačního zařízení, ale i ke kontaminaci alkoholu toxickým metanolem,“ varoval mluvčí Kubenz.

Zavřenou restauraci v Dolních Studénkách místní oživují

Právnické i fyzické osoby dovážející a prodávající přístroje určené k výrobě lihu jsou povinné ministerstvu zemědělství sdělit údaje o člověku, který si toto zařízení koupí. Celníci pak aktivně kontrolují, zda výrobce plní své právní povinnosti.

U domácí výroby piva platí, že od spotřební daně je osvobozena do objemu dvou tisíc litrů ročně. Musí ale sloužit pro vlastní spotřebu či hosty.

Luboš Jadrníček ovšem upozorňuje, že pokud lidé přejdou na domácí výrobu a pití piva a lihovin, nemusí si mít v budoucnu třeba s přáteli už kam zajít nebo kde vypálit legálně. „Proto choďte do hospod a palte v palírnách,“ vyzývá.

8. února 2023