Sportovci Olomoucka se stali fotbalisté Sigmy a mladý mistr světa v kanoistice

  13:00
Kanoista František Salaj, trojnásobný mistr světa do 23 let, a fotbalisté Sigmy Olomouc se stali vítězi hlavních kategorií už 58. ročníku ankety o nejlepší sportovce Olomoucka. Ocenění se dále dočkali i junioři, handicapovaní, trenéři či sportovní osobnosti.

Vítězem kategorie sportovec roku se stal kanoista František Salaj z VS Litovel. | foto: Jakub Čermák

„Loňský rok byl úspěšný, doufám, že se mi bude dařit i v nové sezoně, protože medailí, a především těch zlatých, není nikdy dost,“ plánoval se smíchem při přebírání ceny vícenásobný mistr světa Salaj, kanoista VS Litovel.

Fotbalisté Sigmy si hlavní cenu mezi družstvy vysloužili za šesté místo v uplynulé sezoně nejvyšší fotbalové ligy.

„Věřte, že z každého vašeho úspěchu máme velkou radost a těší nás, že vám i touto anketou můžeme poděkovat za zážitky, jež nám přinášíte, a také za reprezentaci našeho regionu,“ řekla během slavnostního ceremoniálu v obřadní síni olomoucké radnice náměstkyně primátora Miroslava Ferancová, jež má ve své gesci oblast sportu.

V juniorských kategoriích uspěla kanoistka Klára Kneblová a družstvo Aerobik klubu Olomouc, objevem roku byl vyhlášen hokejista Jakub Sirota. Cenu pro trenéra roku převzal Jiří Kratochvíl, který dlouhodobě připravuje úspěšné olomoucké kanoisty.

Mimořádná cena za tisící zápas

Ceny pro handicapované sportovce opanovali z velké části střelci SK TPS Olomouc – Tomáš Pešek vyhrál kategorii jednotlivců, Vladimír Marčan byl vyhlášen nejlepším trenérem. Jedinou výjimkou byla podkategorie družstev, v níž obsadil první místo para hokejový tým SOHO Olomoučtí Kohouti.

Do hokejového prostředí putovala i mimořádná cena, jejím držitelem se stal Jiří Ondrušek, jenž v uplynulé sezoně nastoupil k tisícímu zápasu v dresu HC Olomouc. Zažil tak postupy z druhé a první ligy až do nejvyšší soutěže.

„Aby člověk dosáhl na takové číslo, musí se sejít hodně věcí. Především se vám musí vyhýbat velká zranění, jež vás vyřadí na delší dobu. To, že jsem odehrál tolik sezon v jednom dresu, je dáno i tím, že se nerad stěhuji. Doma je doma,“ komentoval to Ondrušek.

Ocenění se dočkaly rovněž sportovní osobnosti regionu. Letošními laureáty se stali Hana Válková, Václav Dostalík a Alois Lajčík, uznávané autority olomoucké atletiky, jež vloni oslavila 90 let od založení klubu.

Cenu Drahoše Válka za dlouhodobý trenérský přínos pak získal sportovní šermíř Jiří Douba, účastník olympijských her v Moskvě a Barceloně, současný trenér kordistů a předseda TJ Dukla Olomouc.

Autor: