Sova pálená má slabý rok, jedno mládě přesto zoologové pustí na svobodu

  13:00
Dravci, kteří se narodí v zajetí, mají naději na svobodu. Vděčí za ni spolupráci ochránců zvířat ze Záchranné stanice v Bartošovicích a pracovníků zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. Návrat do volené přírody ovšem probíhá pozvolně.

Minulý týden začala příprava na vypuštění letošního mláděte sovy pálené do volné přírody.

„Stalo se tak ve spolupráci se Záchrannou stanicí v Bartošovicích, kde jsou sovy navraceny do přírody metodou soft release,“ uvedla mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

„Jedná se o velmi šetrnou metodu vypuštění, která je sice časově náročná, ale výrazně zvyšuje přežitelnost navrácených jedinců. Náš odchov byl tudíž vypuštěn do tzv. adaptační voliéry v areálu záchranné stanice. Zde se bude spolu s dalšími sovami rozlétávat na velké ploše, nabírat energii a učit se lovit živé hlodavce. Následně se otevřou dveře voliéry a ptáci se nechají dobrovolně vyletět, načež podle potravní nabídky dispergují do okolí a obsazují vhodná stanoviště,“ upřesnil olomoucký zoolog Jan Kirner.

„Oproti minulým rokům se letos podařilo odchovat pouze jedno mládě, samičku, která se vylíhla 6. června. Je to ale první potomek od mladého chovného páru, čehož si ceníme,“ doplnila ho chovatelka Monika Davidová.

Aby odborníci zvýšili šance na přežití zvířat na svobodě, je ideální dát mládě do budky volně žijícího páru.

„Musí vychovávat stejně stará mláďata. Bohužel žádná z budek nebyla tentokrát případnými adoptivními rodiči obsazená. Letošní rok je celkově pro sovu pálenou velmi chudým,“ podotkla mluvčí zahrady.

Staré statky a jed na hlodavce

V celé zemi ornitologové zaregistrovali hnízdění jen několika desítek párů.

Sova pálená

Zoologická zahrada Olomouc se dlouhodobě podílí na repatriaci sovy pálené zpět do volné krajiny. Pojmem repatriace se označuje vypuštění živočicha do oblasti, kde dříve žil, ale z důvodu různých škodlivých vlivů vymizel. Repatriace živočichů zpět do volné přírody je jedním z vrcholů činnosti moderních zoologických zahrad.

„Za drastickým úbytkem sovy pálené, typického nočního predátora s výrazným obličejovým závojem, jehož stanovištěm byly povětšinou zemědělské usedlosti, které poskytovaly dostatek potravy v podobě hlodavců, stojí několik příčin. Den trávily sovy na opuštěných půdách, kde také vyváděly svá mláďata. To se ale v mnohém změnilo. Starých statků výrazně ubylo a hlodavci, trávení jedem, jsou pro sovy smrtelnou pastí. Tyto příčiny však nepatří k jediným. Proto museli ornitologové najít pro sovu náhradní řešení. Spočívá v instalaci speciálních budek, zabezpečených proti vniknutí predátorů, umístěných nejčastěji v areálech zemědělských družstev,“ vysvětlila Grónská.

Plánované vypouštění zvířat podnikla záchranná stanice a Dům přírody Poodří v Bartošovicích na Moravě zkraje srpna. „Od počátku roku přijala záchranná stanice na 1 400 zvířat, dospělých jedinců i mláďat. Řada přijatých mláďat je právě v tomto období již vyspělá a absolvovala několikatýdenní přípravu na vypuštění,“ popsal Petr Orel, šéf stanice.

„V následujících měsících vypouštíme naše vyléčené a zrehabilitované pacienty průběžně. Struktura i důvody příjmů do naší záchranné stanice zůstávají stejné, určitou zajímavostí je, že jsme v letošním roce přijali již 100 mláďat veverek, velká většina z nich je již také ve volné přírodě,“ doplnil Orel.

Autor: