Soud znovu odložil kauzu vytopení obce, poškození omluvám obžalovaného nevěří

  11:50,  aktualizováno  14:28
Okresní soud v Přerově se nakonec ani na třetí pokus nemohl začít zabývat kauzou zaplavení části Brodku u Přerova rozvodněným potokem Olešnice, k němuž došlo v říjnu 2020. Obžalovaný Jan Filák se totiž znovu z jednání na poslední chvíli omluvil ze zdravotních důvodů. Soudní úřednice omluvu senátu doručila těsně před zahájením líčení. Zmocněnci zastupující poškozené nepovažují omluvy obžalovaného za důvěryhodné.

„Vzhledem k právní kvalifikaci nelze konat hlavní líčení v nepřítomnosti obžalovaného. Nicméně omluvu doručenou bezprostředně před zahájením líčení soud považuje za nedůvodnou,“ uvedla předsedkyně senátu Karolína Hoderová.

Jednání přeložila na středu, nicméně obhájce znovu avizoval, že lékař přítomnost u soudu nedoporučuje.

Soudní líčení byla nařízena již v únoru a v květnu. Omluvy doručené bezprostředně před zahájením jednání kritizovala dnes i pětice zmocněnců, která zastupuje stovku poškozených.

„Je to již třetí omluva, která je nedůvodná. Posledně jsem zaslal soudu videonahrávku, ze které bylo zřejmé, že pan Filák je naprosto v pořádku,“ podotkl zmocněnec části poškozených Michal Krčma. Doplnil, že zvažuje kvůli omluvám podání podnětu České lékařské komoře.

„Ačkoliv nejsem lékař, jsem přesvědčen, že pokud je jednání odročeno už potřetí ze zdravotních důvodů a takto krátce před nařízením hlavního líčení, připadá mi to velice obstrukční. Jsou to opakující se lékařské zprávy a to, že si jde někdo lehnout do nemocnice a vyšetří ho tam, ještě neznamená, že není schopen se účastnit hlavního líčení,“ dodal.

K soudu zbytečně přijeli i někteří vytopení

Podle obhájce Miloslava Jančíka však nejde o obstrukční jednání, jeho klient podstoupil před půl rokem transplantaci dvou orgánů a nyní je v rekonvalescenci. „Obžalovaný má své zdravotní problémy,“ uvedl Jančík s tím, že kdyby soud vzal v potaz jeho lékařskou zprávu, nemusel by jednání už třikrát odvolávat.

K jednání dnes dorazilo několik poškozených, odročení nesli nelibě. Byla mezi nimi například i třiaosmdesátiletá Bohuslava Marková, ta poukázala na to, že sama má za sebou už dva infarkty.

„Přesto tady jsem, protože jsem jej chtěla vidět a slyšet. Pro mě záplavy byly hrozné, barák mám soustavně promočený, zedníci mně jej museli celý osekat a nahodit, stále jsou tam dodělávky. Veškerý nábytek jsme museli nechat odvézt, v domě jsme měli metr vody,“ řekla.

„Pan Filák je srab, který se nedokáže postavit svému pochybení. Místo toho, aby přišel a řekl omlouvám se, stalo se, tak se jednání potřetí odročuje. Neskutečné,“ přidal se další obyvatel obce Pavel Král.

Škody na majetku dosáhly 14 milionů

Dva a půl roku trvající vyšetřování policie odhalilo, že příčinou zaplavení obce byla zavřená stavidla jezu. Před soudem má stanout Jan Filák a jeho firma Filák reality, která je majitelem vodního díla. Čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti. Trestní sazba v jejich případě se pohybuje od dvou do osmi let odnětí svobody, soud jim může také udělit peněžitý trest.

„Celková škoda byla vyčíslena na necelých 13,9 milionu korun,“ informovala po záplavách policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Přestože velká voda do Brodku vtrhla už v roce 2020, státní zástupce podal obžalobu teprve před rokem. Kriminalisté totiž museli vyslechnout velké množství poškozených a svědků. Zabývali se také četnými důkazy a nechali zpracovat několik znaleckých posudků z různých oborů včetně vodního hospodářství.

Stavidla na řece zůstala zavřená, povodně u Brodku řeší policie

Rozvodnění Olešnice způsobily vydatné deště v polovině října 2020. Potok tehdy na měřicím místě Českého hydrometeorologického ústavu v sousedních Kokorech dosáhl třetího povodňového stupně. Hladina za povodní dokonce v jednu chvíli vystoupala na tři metry, tedy na více než dvojnásobek normálního stavu.

Živel ohrozil na sedm desítek domů, přibližně ve dvaceti z nich voda vystoupala až do obytné části. Záchranáři tehdy museli také tři lidi evakuovat. Svůj majetek se lidé snažili ochránit pomocí pytlů s pískem a dalších zábran, postupně zasahovalo patnáct jednotek hasičů.

Zástupci městyse pojali již krátce po události podezření, že povodeň způsobila lidská chyba. Podle nich se voda do pěti ulic přihnala z polí, do nichž se však vylila z náhonu k elektrárně nedalekého mlýna. Přítok na něm mají regulovat tři stavidla, ta ale zůstala zavřená. Verzi nakonec potvrdilo i policejní vyšetřování.

14. října 2020

Autoři: , ,