Přehnala jsem to, uznala žena. Za pobodání partnera dostala deset let vězení

  11:08
Deseti lety vězení potrestal olomoucký krajský soud Gabrielu Jaňourovou, která loni v Šumperku zaútočila nožem na svého přítele. Žena se přiznala, odmítala ale právní kvalifikaci činu jako pokusu o vraždu. S tím ale neuspěla.

Obžalovaná tvrdila, že neměla v úmyslu muže zabít. Soud ovšem konstatoval, že si musela být možných následků vědoma a šlo tak o nepřímý úmysl.

„Pokud kuchyňským nožem s délkou čepele šestnáct centimetrů vedu útok vůči lidskému tělu do oblasti hrudní nebo bederní, tak i laik ví, že jsou tam životně důležité orgány, jejichž poškozením bývá způsoben smrtelný následek,“ konstatoval soudce Vladimír Najdekr.

„Podstatné je také to, že obžalovaná i ve své závěrečné řeči přiznala, že to přehnala, a sama tak uznala, že nešlo o situaci, ve které nemohla jednat jinak,“ dodal.

Hádka partnerů se odehrála loni 13. listopadu večer a podle obžaloby pak vyvrcholila v kuchyni, kde Jaňourová sáhla po noži a zaútočila.

„Poté z místnosti odešla, aniž by napadenému poskytla jakoukoli pomoc,“ upozornila státní zástupkyně Jana Brančíková.

Ani útok nožem vztah nezničil

Dvojice byla opilá, před soudem též partneři připustili, že měli „italskou domácnost“. Jaňourová mimo jiné vypověděla, že muže chtěla jen škrábnout. Když se jí podařilo uvolnit ruku z jeho sevření, chytla nůž ležící na odkapávači a bodla partnera do zad. Nejprve jednou, ale když nereagoval, zasadila mu i druhou ránu.

Při dřívější prověrce na místě činu ale řekla, že podruhé bodla až když se muž otočil a chtěl odejít. Soud nakonec uvěřil původní verzi.

Obžalovaná poškozenému způsobila mnohočetná poranění, nůž zasáhl například levou plíci. Muž si poté telefonem přivolal na pomoc svoji matku, která ho odvezla do nemocnice, kde byl poté pět dní hospitalizován na jednotce intenzivní péče.

U soudu v pondělí vypovídali další svědci, kteří potvrdili, že oba partneři mají problém s alkoholem a Jaňourová bývá v opilosti agresivní. Totéž konstatovali i soudní znalci. Dvojice už dříve u soudu uvedla, že jejich vztah pokračuje a snaží se teď alkoholu vyhýbat.

Autor: