Pomáhal jsem lidem najít práci, brání se místostarosta obviněný ze zneužití dotace

  8:24,  aktualizováno  12:56
Olomoucký krajský soud odstartoval případ místostarosty Šumperka Karla Hoška obžalovaného ze zneužití dotací, když působil jako manažer MAS Horní Pomoraví. Obžaloba mluví o škodě přes čtyři miliony korun, Hošek se brání, že šlo o pochybení asi za čtyřicet tisíc, které byly vráceny. Soud případ odročil na konec června.

Krajský soud v Olomouci Karla Hoška viní z toho, že v žádosti o evropské dotace schválně uvedl nepravdivé informace.

Zdánlivě klukovská chyba vyústila v obžalobu. Hošek se jí podle spisu dopustil v době, kdy byl jako sociální pracovník součástí projektu dotovaného evropskými penězi, který pomáhal dlouhodobě nezaměstnaným z Hanušovicka najít práci.

Podle obžaloby totiž upravil lékařské zprávy několika žadatelů o rekvalifikační kurz. Za to tehdy musela místní akční skupina, pro niž Hošek pracoval, vrátit 44 tisíc korun.

Jelikož se ovšem toto pochybení týká celého projektu, chtějí po něm ministerstva práce a financí celou částku, za což mu nyní hrozí vězení od dvou do osmi let.

Jak najít práci nezaměstnaným

Před svým nástupem na šumperskou radnici (zvolen na koalici TOP 09 a STAN Šumperáci) pracoval Hošek v Místní akční skupině (MAS) Horní Pomoraví. Jde o obecně prospěšnou společnost, která se snaží pomáhat rozvoji ekonomicky slabého regionu v příhraničí.

Zhruba před sedmi lety přišel Hošek s nápadem na projekt, jak i s pomocí rekvalifikačních kurzů pomoci problematickým skupinám najít a udržet práci.

MAS získala dotaci 4,1 milionu korun. Peníze šly také na rekvalifikační kurz obsluhy křovinořezu. „Kurz ale absolvovali i účastníci projektu, kteří do něj však neměli vůbec nastoupit z důvodu nesplnění požadavků předložení zdravotní způsobilosti, kterou byli povinni předložit již před zahájením kurzu,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Stanislav Tichý.

Za čachry s dotacemi v muzeu hrozilo trojici 10 let, dohoda to změnila na podmínku

U čtyř vystavených listin chybělo datum, které měli lékaři účastníkům vystavit. Hoška na to upozornili kontroloři v roce 2019. Podle obžaloby obviněný dopsal dřívější data, navíc v jednom případě předložil stejný dokument rozšířený o fiktivní prohlášení lékařky, že potvrzení vystavila. Na dokument ho však dopsal sám. Vyšetřovaná žena podle lékařky nebyla práce s křovinořezem schopna.

Náklady na kurz a dopravu proto musela MAS vrátit, u každého účastníka to bylo zhruba jedenáct tisíc korun.

„Výdaje vznikly v rozporu s právními předpisy České republiky, čímž byly porušeny podmínky, za nichž byla dotace poskytnuta. Karel Hošek tím způsobil Evropské unii a České republice zastoupené ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem financí celkovou škodu 4,165 tisíc korun,“ dodal státní zástupce.

Tři a půl milionu z celkové škody byly peníze poskytnuté Evropskou unií.

EU peníze drží

Podnět k prošetření vzešel od ministerstva práce a sociálních věcí, které si nárokuje zhruba 625 tisíc korun. Stát proto zatím nedostal proplacené náklady.

„Peníze jsou nyní ze strany Evropské unie zadrženy a nejsou České republice proplaceny. Stát se tak může až po osvobozujícím rozsudku,“ vysvětlil zástupce ministerstva financí Jiří Straka, proč resort požaduje částku ve výši evropské dotace 3,5 milionu.

Obhajoba se ovšem brání, že žádná škoda nevznikla. „Schází nám také vysvětlení příčinné souvislosti a zavinění mezi těmi čtyřmi problematickými doklady uchazečů a vznikem škody 4,126 milionu,“ sdělil Hoškův obhájce Josef Sedláček mladší.

„Místní akční skupina byla příjemcem dotace, měla smlouvu se střední odbornou školou, která byla dodavatelem kurzu. Škola navrhla autorizovanou osobu, která provedla rekvalifikační kurz a vydala osvědčení. Musela tedy všechny skutečnosti ověřit,“ doplnil advokát.

Hoškovo přiznání

Hošek uznal, že v časové tísní a při opakovaných kontrolách doplnil na dokumenty o zdravotních prohlídkách datum i prohlášení lékařky a mohl také okopírovat razítko.

Byla to podle něho hloupost. „Doplnil jsem prohlášení za lékařku, protože jsem měl za to, že zdravotní stav mají dobrý. Také jsem viděl lidi se kurzů účastnit,“ uvedl.

Zároveň upozorňoval, že celá situace postrádá kontext. „V roce 2016 jsem přišel s myšlenkou inkluzivního zaměstnávání. Zaměstnat Roma byl tehdy problém, nikdo to nechtěl kvůli exekucím a dluhům dělat. Některé exekuce byly navíc neoprávněné, ale nikdo lidem nepomáhal. Úřad práce na tom měl jednoho člověka, byla dvanáctiprocentní nezaměstnanost,“ upozornil Hošek.

S kolegy se proto snažili lidi dostat z dluhových pastí, sehnat práci pro více členů rodiny, jednali s podnikateli, uchazeče doprovázeli na pohovory.

„Někteří lidé předtím deset let nepracovali a pracují doteď. Projekt byl úspěšný. Rok nám trvalo, abychom Hanušovické přesvědčili, že mají zaměstnat Roma. Úřad práce se teď učí, jak pracovat s cílovou skupinou. My jsme to dělali už předtím,“ dodal šumperský místostarosta.

Místo vězení podmínka. Vrchní soud změnil starostovi trest za dotační podvod

Politik působil v místní akční skupině před svým nástupem na šumperskou radnici do předloňského podzimu. Jako její zaměstnanec měl tehdy připravit žádost o podporu z Operačního programu Zaměstnanost.

Žádost byla úspěšná. „Na základě následných jednotlivých podaných žádostí o platbu a zpráv o realizaci, ve kterých obžalovaný vědomě uvedl nepravdivé údaje, byly příjemci dotace schváleny způsobilé výdaje v celkové výši přes 4,1 milionu korun, jež byly postupně obecně prospěšné společnosti neoprávněně vyplaceny,“ uvedl mluvčí krajského soudu v Ostravě Igor Krajdl.

„Tímto jednáním se měl obžalovaný Karel Hošek dopustit trestného činu dotačního podvodu. V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání 2 až 8 let,“ dodal mluvčí.