iDNES.cz

Pavel před starosty kritizoval komunikaci vlády, jako příklad uvedl rušení pošt

  10:16,  aktualizováno  15:13
Český prezident Petr Pavel na dnešní besedě se starosty v rámci 19. sněmu Svazu měst a obcí ČR v Olomouci mimo jiné kritizoval dosavadní komunikaci nové vlády. Rovněž si myslí, že adresné zvýšení koeficientu pro dělbu daní by pomohlo zlepšit situaci ve strukturálně postižených obcích.

„Ke starostkám a starostům cítím respekt,“ řekl na úvod svého vystoupení na sněmu Svazu měst a obcí v Olomouci Petr Pavel. „Na komunální úrovni se to nedá okecat. Lidi vám vidí na ruce, co děláte a co neděláte,“ míní prezident.

„Sami víte, že jako prezident nemám mnoho pravomocí, kterými bych mohl problémy přímo řešit. Ale zároveň vítám diskusi, která nabízí jejich řešení,“ naznačil Pavel k aktuálním tuzemským problémům. Zdůraznil, že otevřená komunikace je při tom základem.

I proto kritizoval na případu rušení poboček České pošty komunikaci vlády. Nemá za správné, že se reformy plánují z centra.

Ke konsolidačnímu balíčku vlády, zejména k zamýšlenému zvýšení daně z nemovitosti, Pavel uvedl, že zatím do návrhu vlády nechtěl vstupovat. „Předpokládám, že teď bude živá diskuze s aktéry, kteří do ní promluvit mají. Na té debatě se musí podílet i opozice. Konečný výsledek těch jednání musí být průsečíkem,“ připomněl.

„Máme jen velmi málo důvodů si stěžovat“

Prezident se na sněmu vyjádřil kriticky k rušení poboček České pošty s tím, že se reformy plánují z centra bez seznámení se s pohledem dotčených obcí. „Opačný proces by byl určitě složitější a náročnější, ale zahrnout do rozhodovacích procesů místní znalosti je zásadní,“ je přesvědčen.

Pavel také řekl, že vnímá stížnosti starostů na nedostatečné financování přenesených agend ze strany státu a další problémy. „Proto jsem se rozhodl, že od 1. června začne při Kanceláři prezidenta fungovat oddělení regionů a komunit. Bude připravovat podklady a sbírat příklady dobré praxe.“

„Myslím si, že mohu změnit atmosféru a náladu ve společnosti. Tak, jak to srovnávám se světem, máme opravdu velmi málo důvodů si stěžovat,“ myslí si Pavel.

Volební rok SMO

Sněm Svazu měst a obcí (SMO ČR), sdružující přes 2800 měst a obcí, v nichž žije 8,5 milionu obyvatel České republiky, se koná v olomouckém hotelu Clarion a letos je volební. „Zástupci členských obcí zde budou rozhodovat o směřování Svazu v tomto čtyřletém volebním období a zároveň budou volit své zástupce do orgánů Svazu,“ uvedli pořadatelé. Delegáti zde diskutují o financování samospráv i o vládním úsporném balíčku.

Komunální veletrh se koná dnes a zítra na Výstavišti Flora Olomouc. „Přináší bohatý doprovodný program na nejpalčivější témata samospráv. Je určen nejen pro starosty, ale i úředníky, zastupitele, tajemníky, zaměstnance příspěvkových organizací měst a obcí,“ uvedla Michaela Mottlová ze SMO ČR.

Úprava zákona chce vrátit obcím peníze za pacienty lázní, ty nesouhlasí

Předseda sdružení František Lukl dnes prohlásil, že obce jsou dobrými hospodáři a s peníze dokážou velmi dobře investovat. „To znamená, že dokážeme ze svých úspor případně provozního přebytku smysluplně a racionální investovat,“ komentoval loňské hospodaření obcí.

Zítra na sněmu vystoupí premiér Petr Fiala (ODS). Svaz odmítl návrh vládní koalice na zvýšení daně z nemovitosti bez ohledu na místní podmínky, pokládá to za krok špatným směrem. Podle svazu jde o obohacování státu na úkor samospráv.

SMO tak reagoval na dohodu vládní koalice zvýšit kvůli konsolidaci veřejných financí daň z nemovitosti v některých případech až na dvojnásobek, přičemž dodatečný výnos nad dosavadní daň má být příjmem státu.

Pavel navrhuje větší podíl příjmů z daní pro postižené obce

Zlepšit situaci ve strukturálně postižených městech a obcích by podle prezidenta Pavla mohlo adresné a dočasné zvýšení koeficientu, který do obecních rozpočtů přerozděluje peníze z daňových výnosů. Vybrané obce by díky tomu získaly z daní více peněz na svůj rozvoj.

„Jenom úpravou řekněme o jednu desetinku bychom mohli některým městům výrazně pomoci,“ řekl ČTK Pavel.

Peníze na obnovu krajů jsou podle Pavla dostatečné, ale nedostatečná je pomoc při zpracovávání projektů. „To je věc, která nás dlouhodobě brzdí,“ uvedl.

„Centrálně naplánovaná obnova krajů většinou přinese paušální pohled a nebude reagovat na místní poměry,“ uvedl ČTK.

Prezident na sněmu SMO zapochyboval o nastavení rozpočtového určení daní. „Je to sice téma, které je hodně výbušné, ale máme tam několik disproporcí. Například koeficienty, které poměrně nelogicky rozdělují daně mezi velkými městy,“ upozornil Pavel.

26. dubna 2023

zpět na článek