Skiareály v Jeseníkách napravují škody po zničující oblevě

  11:24
Dlouhá obleva doprovázená leckdy i vydatnými dešti odezněla a znovu nastává pravé zimní počasí s mrazy a sněžením. Lyžařská střediska proto teď napnula veškeré síly na úpravu, respektive spíše opravu sjezdovek, aby o víkendu byly podmínky co nejlepší.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Sněhová děla jedou v mrazivém počasí naplno, aby chybějící sníh doplnila. Ve většině areálů musí přesto lidé v nejbližší době počítat s omezeným provozem. Zdaleka ne všechny sjezdovky jsou totiž vysněžené tak, aby je mohli provozovatelé areálů v nadcházejících dnech otevřít.

„Obleva nám sebrala zhruba deset centimetrů sněhu. Ve středu večer už jsme začali s úpravou sjezdovek, přifoukáváme technický sníh na místech, kde je ho nejméně,“ popsal ředitel areálu Přemyslov Jaroslav Podzimek.  

„V sobotu budeme na naší modré sjezdovce stoprocentně připraveni,“ slibuje Podzimek. Areál zatím nechává mimo provoz červenou  sjezdovku.

„Při nejistém počasí nemá smysl tříštit síly. Radši perfektně připravíme naši stěžejní modrou než mít dvě sjezdovky ve špatné kvalitě,“ vysvětlil Podzimek.

Sněhová děla jedou naplno

Doprava až do hor Lyžaře i turisty vyvezou do Jeseníků skibusy

Lidé mířící do Jeseníků mohou od zítřka využít nové skibusy. Spoje budou jezdit každý víkend, a to až do 13. března. Skibusy jsou zařazeny do Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje, jejich fungování zajistilo Sdružení cestovního ruchu Jeseníky.

Spoje budou jezdit mezi Šumperkem a Jeseníkem, na trase, jejíž projetí trvá zhruba 80 minut, je třináct zastávek, například Kouty nad Desnou, Červenohorské sedlo nebo Bělá pod Pradědem. První spoj vyjíždí ze šumperského autobusového nádraží v 8.05, poslední v 16.05.

„Skibusy by měly sloužit všem milovníkům zimy i zimních sportů a především bílé stopy. Ti se díky spojům pohodlně dostanou do vrcholových partií Jeseníků,“ uvedla projektová manažerka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Iva Glacová.

Největší středisko zimního lyžování v Jeseníkách Karlov má zatím v provozu jenom nejdůležitější páteřní sjezdovky.

„Odtála nám zhruba třetina sněhu, teď se soustředíme na úpravu nejfrekventovanějších sjezdovek. Sněhová děla ale jedou naplno i na dalších terénech. Chceme co nejrychleji uvést do provozu maximum sjezdovek,“ nastínil mluvčí střediska Boris Keka.

Na dobrou lyžovačku se mohou těšit i lidé z mnohem níže položeného Olomoucka, a to ve skiareálu v Hlubočkách.

„Obleva nám sebrala asi polovinu sněhu, nicméně je ho pořád dost. Něco ještě dosněžíme, takže víkend už bude v pohodě,“ hlásil včera spolumajitel střediska David Jarmar.

Mimo provoz je naopak už celý týden areál Miroslav v Lipové-lázních na Jesenicku, který přišel při oblevě o čtyři pětiny sněhu.

„Vedle teplého počasí jsme schytali snad nejvíc deště ze všech středisek. Teď se soustředíme na to, abychom nafoukali co nejvíc technického sněhu a sjezdovky znovu připravili co nejdřív. Zatím nechci mluvit o termínech, aktuální informace najdou lidé na našem webu,“ shrnul majitel Miloš Hladký.

Běžkaři budou mít na výběr jen minimum tras

Na horách sice už napadl nový sníh a ještě ho přibude, podle vlekařů to ale není tolik, aby výrazněji pomohl. „Spíš jen dělá pěknou kulisu. Když je v okolí sjezdovek hnědo a zeleno, tak to na lidi nepůsobí nijak pozitivně,“ poznamenal majitel střediska Proskil v Branné Rostislav Procházka.

Zatímco vyznavači sjezdového lyžování budou mít přes omezení už teď slušný výběr, běžkaři si zatím musí vystačit s velmi omezenou nabídkou.

„Na hřebenech leží nesouvislá a nyní už přemrzlá pokrývka, kolem deseti centimetrů. Nový sníh padá, ale zatím vše vyfoukal silný vítr. Stopy jsou tak přemrzlé a zledovatělé,“ popsal náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller. 

Podle něj bude o víkendu dobře sjízdná jen trasa z Ovčárny na Praděd, jinde na hřebeni pouze s omezeními.

Horská služba vybízí k opatrnosti

Sdružení cestovního ruchu Jeseníky, jež se stará o úpravu stop v horách, věří, že připadne více sněhu.

„Naši rolbaři jsou připraveni vyjet, pokud někde napadne tolik sněhu, aby se dala upravit stopa. Nicméně podle všeho budou možnosti pro běžkování nyní jen velmi omezené na hřebenové partie,“ sdělil ředitel sdružení Tomáš Rak.

Šéf horských záchranářů vybízí návštěvníky hor o nadcházejícím víkendu k opatrnosti.

„Sníh bude tvrdý, přemrzlý a mohou se objevit ledové plotny. I běžkařské stopy budou velmi náročné,“ varuje Kaller. Na sjezdovky proto doporučuje bezpečnostní prvky jako helmy a pokud možno i chrániče páteře, pro pěší turisty jsou podle něj nezbytné nesmeky.