Řidiče v Olomouckém kraji čekají na podzim omezení, ale i úleva

  5:22
V Olomouckém kraji začala podzimní série oprav silnic, některá omezení brzy aspoň dočasně skončí. Do akcí je zahrnutý například kruhový objezd u Globusu v Olomouci, páteřní silnice z krajského města do Šternberka či rampy na dálnici D35.

Probíhající oprava dálnice D1 od 296. do 342. kilometru pokračuje stavbou dvou nových přejezdů středového pásu, současně dělníci pokládají nové mostní povrchy. | foto: ŘSD Olomoucký kraj

Silničáři se v blízké době pustí do rychlých oprav asfaltu, čímž navážou na nyní dokončované práce jinde. Řidiči se tak musí připravit na další dopravní omezení. Čekají je však i dobré zprávy.

„Oprava vždy zabere zhruba týden. Řidiči mohou většinou počítat s opatrným obousměrným průjezdem kolem pracoviště,“ nastínil Miroslav Mazal z olomoucké pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Povrch frekventovaného kruhového objezdu u Globusu začnou dělníci opravovat v pondělí.

„Začne se frézováním, následovat budou postřiky a pokládky asfaltů zakončené asfaltovými zálivkami, které brání průniku vody a nečistot do spodních vrstev vozovky,“ upřesnil Mazal. Hotovo by mělo být v úterý 4. října.

S dalšími komplikacemi budou muset počítat i řidiči jezdící na trase z Olomouce do Šternberka.

Další opravy

- dálnice D35, rampa u Mohelnice od 25. září do 4. října
- Olomouc, kruhový objezd u Globusu od 26. září do 4. října
- silnice I/46 Šternberk – Olomouc od 3. do 16. října. Řidiči většinou projedou obousměrně vyjma mohelnické rampy. Zde bude objízdná trasa od Šumperka na Hradec Králové vedena přes sjezd do Loštic.

„Práce tady odstartují v pondělí 3. října a jejich ukončení předpokládáme v neděli 16. října,“ uvedl Mazal. I zde silničáři počítají s vyfrézováním a pokládkou nového asfaltu.

Dělníci už opravili silnici v opačném směru, tedy z Olomouce na Šternberk. U Šternberka se tak jezdilo kyvadlově jedním pruhem.

Kromě silnic první třídy se silničáři chystají opravit i rampy na dálnici D35 u Mladče a Mohelnice. Zde práce odstartují v neděli a motoristé budou muset počítat s objížďkou.

„U opravy mohelnické rampy bylo potřeba stanovit objízdnou trasu, která bude ve směru od Šumperka na Hradec Králové přes sjezd do Loštic,“ přiblížil Mazal.

Přerovský „průpich“

Série podzimních oprav zahrnovala i nové povrchy silnic v ulicích Chválkovická a Hodolanská v Olomouci či silnice I/55 na příjezdu od Přerova. ŘSD za ně zaplatila přes pět milionů korun.

Do konce září má být dokončena oprava křižovatky u restaurace Drápal v Olomouci.

A řidiče čekají i další dobré zprávy, například se jim brzy uleví v Přerově. Ve městě totiž vstupují do závěrečné fáze práce na průpichu, jak místní nazývají část průtahu městem, která má usnadnit průjezd aut doposud složitým úsekem v průmyslové oblasti u vlakového nádraží.

„Zprovoznění zcela nové čtyřproudové silnice I/55 předpokládáme 31. října,“ řekl přerovský radní pro dopravu Tomáš Navrátil.

Podle informací ŘSD je část průpichu už hotová a práce se teď přesouvají na druhou polovinu novostavby. Po uvedení do provozu budou dělníci pokračovat v budování chodníků a cyklostezky.

Průpich je s omezeními průjezdný od začátku srpna, dopravě ale i tak už odlehčil.

„Pořád je to ještě stavba. Některé ulice jsou stále ještě zavřené, některé jsou naopak volnější. Stavba je to dlouho očekávaná a městu výrazně pomůže,“ doplnil Navrátil.

Prostějovská estakáda

Práce finišují i na dálnici D46 v Prostějově, kde silničáři pracují na druhé etapě oprav estakády. Do začátku listopadu bude hotová oprava pravé poloviny. Přes zimu se nic dít nebude, provoz tak bude plynulý.

Silničáři rovněž v listopadu zcela obnoví provoz na dálnici D35 u Loštic, kde opravují most. Od poloviny listopadu bude zprůjezdněný směr na Mohelnici, uvedlo ŘSD. Opravy se ale o několik týdnů protáhnou, původně měly letos skončit v říjnu.

„Zdržení způsobila stavba úplně nových pilířů,“ zdůvodnilo ŘSD na svém Twitteru. Příští rok přijde na řadu druhá polovina mostu. Opravy přijdou na 66 milionů korun.

Dostavba D1 začne ještě letos

Silničáři svou pozornost směřují též k dostavbě dálnice D1 u Přerova. Stále je ve hře, že by se s ní mohlo začít ještě letos. Ministerstvo dopravy by o podaných rozkladech proti stavebnímu povolení na poslední úsek mělo rozhodnout do konce října.

„V tuto chvíli už čekáme na poslední závazné stanovisko a jeho posouzení. Máme k dispozici už i vyjádření ministerstva pro místní rozvoj. Budeme následně obesílat všechny účastníky řízení a já pevně doufám, že se podaří celý ten přezkum uzavřít na konci října tak, abychom za ideálních podmínek mohli ještě letos začít stavět,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Pro stavbu poslední části D1 mezi Přerovem a Říkovicemi loni na podzim skončila platnost výjimky z posuzování vlivu stavby na životní prostředí, takzvané EIA. Ministerstvo dopravy ale ještě předtím vydalo zatím nepravomocné stavební povolení, jež však čelí sedmi rozkladům.

Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla je pro dostavbu D1 u Přerova vykoupeno už zhruba 93 procent pozemků. V několika případech začal proces vyvlastnění, někteří vlastníci se ale už dohodli na prodeji. Zakázku získalo sdružení Strabag, Doprastav a IDS. Smlouvu ŘSD podepíše, jakmile stavební povolení nabude právní moci.