Olomouc chce stadion fotbalové Sigmy levněji, klub má slevit 40 milionů

  4:54
Olomoucký fotbalový klub oficiálně nabídl radnici Andrův stadion. Cenu k jednání stanovil na 186 milionů korun. Vedení města má o sportoviště již delší dobu velký zájem, podle kuloárních informací za něj však nechce dát víc než 150 milionů.

Pohled na Andrův stadion v Olomouci, který je domovem fotbalové Sigmy. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

První informace o tom, že radnice zvažuje převzetí Androva stadionu jakožto „rodinného stříbra, které je potřeba chránit před případným rozprodejem“, vedení města zveřejnilo již loni na jaře. Následovala dlouhá šňůra jednání, která vyvrcholila na konci října, kdy klub zaslal na magistrát oficiální nabídku.

„Rada města má zájem areál převzít, chceme ovšem dosáhnout výhodnější ceny. Koneckonců klub sám ve své nabídce uvádí, že částka 186 milionů korun je indikativní, je tedy k jednání,“ řekl olomoucký primátor Antonín Staněk. Bližší podrobnosti ohledně zamýšlené úspory nechtěl zveřejnit.

„Naší snahou bude najít cenu přijatelnou pro obě strany. Určitě se ale nebudeme bavit o slevě v řádu jednoho procenta (necelé dva miliony korun, pozn. red.),“ řekl Staněk.

Podle informací z radničních kuloárů se vyjednavači pokusí cenu stlačit o pětinu, v řeči peněz o zhruba 40 milionů korun.

„Respektive se budou snažit dostat se na částku mezi 140 až 150 miliony, což je cena, která padla v jednom z posudků,“ uvedl zdroj, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Doplnil, že podle jeho informací vše nasvědčuje tomu, že pokud záměr koupit stadion schválí zastupitelstvo, Sigma na požadavek radnice přistoupí. O koupi stadionu budou zastupitelé jednat 13. listopadu.

Klub: Peníze nejsou při jednání jediný ukazatel

Místopředseda představenstva Sigmy Petr Konečný případnou finální cenu nechtěl předjímat, nicméně ochotu klubu zlevnit, potvrdil.

„Peníze v této transakci, řekl bych výjimečně, nejsou jediným ukazatelem. Preferujeme i budoucnost. Radnice je pro nás garantem toho, že se stadion nestane předmětem nějakých spekulací, že se nezačne rozprodávat fotbalový majetek. Jako kupec je pro nás město mnohem cennější než jiní zájemci,“ zdůraznil Konečný.

Uchazečů o Sigmu se podle něj ozvalo několik.

„Můžeme je rozdělit do dvou kategorií. První chtějí Sigmu koupit jedině s Androvým stadionem, přičemž o této možnosti bychom uvažovali pouze za předpokladu, že by nedopadla jednání s městem. Druzí mají zájem jen o sportovní část klubu. O jednání s nimi velmi stojíme, tito zájemci však nyní vyčkávají, jak se to vyřeší se stadionem,“ upřesnil Konečný.

Do kategorie „Sigmu jedině se stadionem“ patří podle zdroje MF DNES někdejší generální manažer Baníku Ostrava a SFC Opava Pavel Hadamczik (synovec podnikatele a bývalého hokejového trenéra národního týmu Aloise Hadamczika, pozn. red.). Jeho vyjádření se redakci nepodařilo získat.

Na první splátku má dojít ještě do konce roku

Připravovaná transakce mezi klubem, respektive akciovou společností SK Sigma Olomouc a radnicí by měla spočívat v převodu hřiště, východní tribuny, jižního a severního hlediště, fan shopu či pozemků obklopujících stadion. Kupní cenu město hodlá Sigmě splácet deset až dvanáct let. Prvních sedm milionů korun by klub měl podle návrhu radních dostat ještě letos, pokud bude podepsána smlouva.

Západní, hlavní tribunu v hodnotě zhruba 79 milionů, jejíž součástí je komplexní zázemí pro mezinárodní fotbal, by město mělo získat od druhého akcionáře klubu – spolku SK Olomouc Sigma MŽ. A to výměnou za zhruba třetinový podíl klubových akcií, za který radnice v minulých letech zaplatila více než 90 milionů korun.

Aktuální hodnota zmíněného balíku cenných papírů je však podle poradenské firmy města nižší než hodnota tribuny.

„Převodem akcií by se město odstřihlo od provozování sportovního klubu, což je jeho cílem. Chceme si ponechat pouze jednu symbolickou akcii Sigmy jako určitý výraz podpory,“ upřesnil primátor.

Po plánovaném převodu Androva stadionu by si klub pronajímal zázemí potřebné pro fotbal od města. Radnice by se jakožto vlastník sportovního areálu musela postarat o provozní náklady. Podle posudku poradenské firmy města by mělo jít po započtení nájemného o částku 4,4 milionu korun ročně.