Lomy u Vápenné: Vycpálek dostal jméno po odbojáři

  6:20
V prvním díle putování po zatopených lomech nabízejících nádherné koupání v Olomouckém kraji se redakce věnovala lomům okolo Žulové a v Žulové: Rampa, Transgranit a Vaněk. Nyní se zaměří na nejznámější lomy v katastru sousední obce Vápenná na Jesenicku.

Koupání v krásném prostředí nabízí lom Vycpálek. | foto: obec Vápenná

Blízko vesnice ve směru od Žulové se tyčí Žulový kopec, který nabízí hned dva zatopené lomy. Přímo na vrcholu ve výšce sedmi set metrů nad mořem kameníci vykutali lom Žulový vrch. V době, kdy tam výrazně převládala němčina, se jmenoval Brankope.

Zhruba v polovině stoupání na Žulový vrch z jeho severní strany se rozprostírá Arcibiskupský lom zvaný místními Biskupák.

Nedaleko, ještě na okraji Vápenné, směrem na osadu Zelená hora se nachází ještě lom Vycpálek. Nese jméno po odbojáři Janu Vycpálkovi, který tam má také pomník. Vycpálek je dalším ze série nádherných zatopených žulových lomů v této oblasti. Po Rampě je zřejmě nejfotogeničtější.

Nedaleké jeskyně a vodopády

Lomy v oblasti Vápenné spojuje naučná stezka Rychlebských hor. Okolí nabízí také řadu dalších zajímavostí. Mezi Lipovou–lázněmi a Vápennou se v tamním krasu nacházejí jedinečné jeskyně Na Pomezí. Jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru.

Zmapovaných je celkem čtrnáct set metrů, prohlídková trasa má však „pouze“ necelých čtyři sta metrů. Dechberoucí krápníková výzdoba ohromí každého návštěvníka.

Jeskyně Na Pomezí jsou oblíbeným zimovištěm četných druhů netopýrů, které mohou návštěvníci vidět na několika místech na stropě.

Blízko osady Nýznerov mezi Vápennou a Žulovou je další úchvatný přírodní útvar. V kaňonovité soutěsce Stříbrného potoka voda vyhloubila několik kouzelných vodopádů a kaskád.

Nejvyšší stupně Vodopádů Stříbrného potoka nebo taky Nýznerovských vodopádů jsou vysoké tři metry, jejich celková výška je čtrnáct metrů.

Jedinečnou přírodní památkou je rovněž Borový vrch. Povětrnostní vlivy působí na tamní žulu miliony let a díky nim vznikly fantastické skalní převisy, pohádkové výklenky, sedadla, mísy nebo kapsovité dutiny.

V pásmu Studničního vrchu, asi dva kilometry od jeskyní Na Pomezí, se nachází úžasná skalní vyhlídka zvaná Medvědí kámen. Kdo na ni vystoupí, nebude litovat. Odtamtud je totiž jako na dlani celý hřeben Rychlebských hor, Vápenná, Žulová a část Hrubého Jeseníku s horou Šerák.

Na své si přijdou rovněž vyznavači středověké historie. Přibližně čtyři kilometry od Vápenné směrem na Černou Vodu se k nebi tyčí zřícenina hradu Kaltenštejna. Vybudovali ho odpůrci vratislavského biskupa někdy koncem první poloviny 13. století. Prelát tehdy ovládal velkou část Jesenicka. Už na začátku 16. století byl hrad pobořen a do současnosti se zachovala pouze torza věže, zdí a klenba sálu. I tak je co obdivovat.