iDNES.cz

I konzerva pomůže. Lidé mohou přispět chudým ve sbírce potravinové banky

  6:52
Někteří doteď nepotřebovali žádnou pomoc, jenže nyní už někdy nemají ani na chleba. Stále více lidí v Olomouckém kraji se v letošním roce plném zdražování obrací na charity či přímo na potravinovou banku. Té se tak tenčí zásoby. Doplnit sklady má sbírka, která se koná v sobotu v 51 supermarketech a 15 prodejnách drogerie po celém regionu.

ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Sbírka probíhá v jedenácti městech od 8 do 18 hodin, seznam zapojených obchodů lze najít na webu Potravinové banky pro Olomoucký kraj.

„Jsme rádi za cokoliv, co lidé věnují, zvlášť v této době,“ uvedla vedoucí banky Martina Kolomazníková. Největší sháňka je podle ní po potravinách, ze kterých by si rodina mohla uvařit například oběd.

„Velká poptávka je po rýži, těstovinách, konzervách, oleji nebo kečupu,“ vyjmenovala.

Do sbírky každoročně přispívá i Pavla Surá z Olomouce. „Většinou kupuju těstoviny, nějaké konzervy a kávu. Děti zase dají do vozíku něco pro jiné děti, takže přesnídávky, piškoty nebo dětské kartáčky,“ svěřila se. Žena se tak snaží svým potomkům vštípit, že pomáhat je potřeba.

„Říkám jim, že se máme dobře, nic nám neschází. Ale že jsou děti, které jsou na tom hůř, a bylo by hezké jim pomoci,“ dodala.

V jarní sbírce lidé v kraji věnovali dvacet tun potravin a drogistického zboží.

„Nejčastěji se jednalo o trvanlivé potraviny, například rýži, těstoviny, instantní polévky, dětské pleny, toaletní papíry nebo kartáčky na zuby,“ shrnula Kolomazníková.

V obchodech teď zbývá pro banku méně jídla

Podle ní se však do potravinových bank dostává v současnosti ze supermarketů méně jídla.

„V dnešní době lidé kupují více potravin v akci, které jsou těsně před datem minimální trvanlivosti. Dříve nám takové potraviny supermarkety dávaly do banky, dnes je jich čím dál méně. Sklady máme poloprázdné,“ přiblížila Kolomazníková.

Banka tak teď disponuje spíše sladkostmi či sladkými nápoji, nikoliv věcmi, o které klienti žádají nejvíce.

Zvýšený zájem o potravinové balíčky evidují také charity. „Nyní se na nás obracejí především lidé, kteří se dostali do špatné finanční situace, jež je tak tristní, že jim nezbývají peníze ani na základní potřeby, jako jsou potraviny nebo hygiena,“ popsala například vedoucí Střediska pro rodiny a krizovou pomoc Charity Olomouc Petra Pavlíčková.

„Nejčastěji jde o rodiče samoživitele a osamělé seniory,“ dodala.

zpět na článek