Návštěvnickou sezonu v Arcibiskupském paláci zahájila výstava vzácných biblí

  6:14
Ve čtvrtek 4. dubna byla v Arcibiskupském paláci v Olomouci zahájena výstava Svítilnou mým nohám je Tvé slovo: Sbírka biblí pátera Jana Mrvy. Výstava biblí psaných v litevštině, finštině a dalších jazycích potrvá do 18. června.

V dubnu ji budou moci zájemci zhlédnout o víkendech a od května denně kromě pondělí buď v rámci komentované prohlídky Reprezentačních sálů nebo i samostatně po předchozí domluvě.

Výstava představuje vzácné staré tisky, faksimile, grafické listy a ilustrované bible ze 16. až 20. století, které do sbírek Arcibiskupství olomouckého věnoval pohořelický děkan Jan Mrva (1913–1992).

„Jeho mimořádná sbírka čítá více než 400 svazků, které je možné rozdělit do tří charakteristických skupin zahrnujících různá vydání bible v původních jazycích či překladech, téměř kompletní soubor českých biblí a knihy obsahově související s biblickými texty,“ popsala kurátorka Vendula Prostředníková.

Ve sbírce jsou například bible v několika evropských i mimoevropských jazycích, například v litevštině či finštině, ale také v tamilštině, amharštině nebo jidiš.

„Kromě vzácných knih se návštěvníci mohou těšit i na grafické listy Albrechta Dürera (1471–1528) ve vydání z roku 1938,“ doplnila kurátorka.

Ve sbírce pátera Mrvy jsou bohatě zastoupeny staré tisky s grafickými ilustracemi. „Mezi nimi vyniká Lutherova bible s ručně kolorovanými a zlacenými dřevořezy vytištěná v roce 1551 ve Wittenbergu, v jednom z největších středisek knihtisku. Návštěvníci se dozví, jaké bylo pozadí jejího vzniku a jak se pozná protestantská bible od katolické,“ uvedla kurátorka.

„Vysvětlíme také, co jsou inkunábule nebo kdy se v Čechách a na Moravě začala sloužit mše v češtině. Pro mnohé bude možná překvapením, že to bylo teprve nedávno,“ doplnila.