Jablka a švestky u cest zrají. Jejich sběr však musí schválit vlastník

  5:36
Dozrávající ovoce na stromech podél silnic v Olomouckém kraji i letos láká ke sběru. Mnoho lidí však ani netuší, že jim za to hrozí trest. Legální možnost přitom existuje, stačí požádat o povolení vlastníka, což je ve většině případů krajská správa silnic.

Česání stromů u silnic v regionu bez povolení jsou přestupkem, jemuž se ovšem lze velmi snadnou vyhnout a stromy si levně pronajmout. Silničáři, kterým aleje často patří, za to požadují jen symbolickou padesátikorunu.

„Letos je o ovocné stromy zájem srovnatelný s loňským, lidé si jich každoročně pronajmou až tisíc,“ nastínil Tomáš Vaida, provozní náměstek Správy silnic Olomouckého kraje (SSOK).

Největší zájem je o jablka, hrušky, třešně, švestky a ořechy. „Vše se odvíjí od toho, jaká je úroda a zda má dotyčný ovoce pro sebe, nebo na prodej. Při dobrých výkupních cenách bývá zájem větší,“ shrnul Vaida.

Poptávka se podle něho liší i v různých částech kraje. „Největší zájem je na Hranicku, nejmenší naopak na Olomoucku,“ přiblížil.

Povolení dává cestmistr

Silničáři mají daný postup, jak by měl zájemce o očesání stromu postupovat. Musí Správu silnic Olomouckého kraje (SSOK) kontaktovat a na takzvaném prodeji práva k očesání konkrétního stromu se za poplatek domluvit.

„Lidé by v případě zájmu měli navštívit cestmistrovství, pod které daná silnice patří, a strom si zaplatit. Poté jim bude vystaven doklad. Vytiskne se formulář, na němž je uvedeno jméno a druh stromu, který si poté dočasný majitel připevní na strom,“ vysvětlil Vaida.

Pronájem stojí symbolických padesát korun, celkově takto SSOK každoročně vydělá několik desítek tisíc.

Zájemci o levné ovoce si pak jen počkají, až plody na jejich stromě dozrají, a mohou je otrhat. Strom si však musí ohlídat sami, pokud je někdo předběhne, mají smůlu.

Tradice ovocných alejí z dob Marie Terezie

Česání ovoce ze stromů u silnic bez patřičného povolení je přestupek, chytit sběrače přímo při činu se nicméně podaří jen výjimečně. Zájemci o legální způsob mohou využít například aplikaci Na ovoce, jež mapuje veřejná místa určená k volnému natrhání.

„Aplikaci si v České republice stáhlo už přes třicet tisíc lidí a v Olomouckém kraji je v mapě zaznačeno 820 míst,“ řekla hlavní koordinátorka Katka Kubánková.

Interaktivní mapu vytvářejí sami uživatelé. „Je potřeba si ověřit, jestli si ovoce můžeme opravdu bez problémů natrhat. Pokud používáme ke sběru aplikaci a přijdeme na místo, které z nějakého důvodu neodpovídá našemu kodexu sběrače, tak by to uživatelé měli nahlásit. Značku případně smažeme,“ popsala Kubánková.

Stromy s ovocem rostoucí podél silnic nejsou ve zbytku Evropy tak běžné jako v Česku, na Slovensku či v Rakousku. Tradice pochází z dob Marie Terezie, která sázení ovocných stromů u cest prosazovala. Koruny totiž nabízely stín vojákům při taženích a plody se stávaly vítaným osvěžením na dlouhých cestách.