Krajský soud podruhé posvětil Šantovka Tower. Opět odmítl žalobu ombudsmana

  10:10
Ombudsman Stanislav Křeček opět neuspěl u Krajského soudu v Olomouci. On i jeho předchůdkyně Anna Šabatová podali žalobu ve veřejném zájmu proti rozhodnutí olomouckého magistrátu o umístění Šantovka Tower. První odmítnutí z roku 2022 vrátil Nejvyšší správní soud zpátky na krajský soud. Ten však ve středu rozhodl stejně jako před dvěma roky.

Aktualizovaná vizualizace podoby plánovaného více než sedmdesátimetrového olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. Jeho stavba ostře rozděluje obyvatele města. | foto: SMC Development

„Soud dospěl k závěru, že veřejný ochránce práv neprokázal, že by na podání žaloby existoval závažný veřejný zájem, jak mu ukádají paragrafy soudní řádu správního,“ sdělila soudkyně Krajského soudu v Olomouci Barbora Berková.

Veřejnému ochránci práv vadí výška plánované stavby a její potenciální lokalita. Projekt čtyřiasedmdesátimetrové budovy Šantovka Tower vymyslel olomoucký podnikatel Richard Morávek, majitel firmy Redstone.

Šantovka Tower má vyrůst na ulici Wittgensteinova, poblíž Galerie Šantovka a budovy Envelopa Office Center, tedy stále v ochranné zóně městské památkové rezervace.

Aktualizovaná vizualizace podoby plánovaného více než sedmdesátimetrového olomouckého mrakodrapu Šantovka Tower. Jeho stavba ostře rozděluje obyvatele města.

Olomoucký magistrát i navzdory tomu před více než pěti lety stavbu posvětil. V roce 2020 tak tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová podala žalobu ve veřejném zájmu proti rozhodnutí olomouckého magistrátu o umístění Šantovka Tower. Věžák by podle ní mohl nevratně poškodit historické panorama Olomouce.

Veřejná ochránkyně práv žaluje olomoucký magistrát kvůli Šantovka Tower

Magistrát Olomouce podle Anny Šabatové porušil řadu předpisů, například zákon o státní památkové péči, o ochraně přírody a krajiny, správní řád, stavební zákon nebo Úmluvu o ochraně architektonického dědictví Evropy.

Krajský soud ale 23. března 2022 žalobu zamítl. Nástupce Šabatové, Stanislav Křeček, však k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) poslal kasační stížnost a NSS rozsudek soudu nižší instance zrušil.

Stavba kontroverzního olomouckého věžáku zůstává i po výhře u soudu nejistá

„Chápu, že se odpůrci budovy obrátili na ombudsmana, ale je naprosto atypické jak ombudsman postupoval. Podával žalobu, aniž by si vyžádal jakýkoliv spis, což dříve dělal i v méně závažných případech,“ tvrdí tajemník olomouckého magistrátu Jan Večeř.

Senát NSS totiž dospěl k závěru, že existuje riziko o podjatosti rozhodujících úředníků olomouckého magistrátu, kteří stavbu povolili. Kauza se proto znovu vrátila před krajský soud v Olomouci, kde ale ve středu padl tentýž rozsudek jako 24. března 2022.

„Krajský soud byl vázan rozsudkem Nejvyššího správního soudu, provedl potřebné dokazovaní, nicméně dovedl k závěru, že toto dokazování nevedlo k příznivému výsledku pro žalobce. Neprokázal, že by existovalo riziko podjatosti,“ vysvětlila Berková.

„Soud po náz požaduje, abychom určili konkrétní osoby, které to zavinili. Kdybychom znali konkrétní osoby jdeme na policii, nikoliv na krajský soud,“ nechal se slyšet Křeček.

„Je vážná pochybnost, že úředníci rozhodovali zákonně,“ řekl ombudsman.

O Šantovka Tower se v Olomouci roky diskutuje. Kritizuje ji část veřejnosti, nesouhlasí s ní ani památkáři, podle kterých by věžák poškodil historické panorama města. Morávek tvrdí, že panorama Olomouce ohroženo není.

Křeček teď může znovu podat kasační stížnost, Nejvyšší správní soud už ji ale nemusí projednávat. V takovém případě by Morávek mohl žádat o stavební povolení. Kvůli žalobě ombudsmana a následnému odkladnému účinku tak nemohl učinit před rozsudkem.