Nevyjádřil se k Ukrajině, vystoupení hvězdy s Putinem na hrudi proto zrušili

  5:54
Světová baletní hvězda Sergej Polunin na Hané nakonec příští rok nevystoupí. Své umění měl fenomenální ruský tanečník ukrajinského původu předvést v červenci na zámku v Kroměříži. Jenže Arcibiskupství olomoucké, které zámek spravuje, nakonec dalo jeho vystoupením stopku.

Tanečník Sergej Polunin se na sociálních sítích hrdě pyšní trojicí tetování zobrazujících ruského prezidenta. V září si přes ně pro změnu navlékl tričko s jeho podobiznou. Zahraniční kritiku sklidil rovněž za vystupování v ruské vojenské uniformě. | foto:  facebook.com/sergeipolunin.dancer

Podle serveru Lidovky.cz kvůli umělcovým názorům. Polunin má totiž na těle vytetované tři podobizny ruského prezidenta Vladimira Putina a politika se dostává rovněž do jeho vystoupení.

„Před potvrzením termínu jsme požadovali stanovisko umělce k situaci na Ukrajině. Toto vyjádření jsme nedostali a s pořadatelskou agenturou jsme se následně dohodli na neuskutečnění a zrušení koncertu,“ řekl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.

„Za této situace není vhodné, aby umělec takového veřejného projevu vystoupil v našich prostorách,“ doplnil.

Pořádající agentura, která třiatřicetiletého Polunina chtěla do Česka přivézt, vystoupení definitivně zrušila.

„Představení se neuskuteční ani v jiném místě a termínu. Naše společnost a všichni, kteří vystoupení připravovali, se distancují od Poluninových výroků na sociálních sítích,“ uvedl Richard Horký z agentury Vanity Club.

„Jsme v kontaktu s managementem Polunina, který podobných situací, tedy zrušení představení, aktuálně řeší více po celém světě,“ dodal. Lidé, kteří plánovali na představení do Kroměříže jít a už si koupili lístky, je mohou vrátit na místech, kde si je pořídili.

Tetování chtěl odstranit, ale pak přidal další

Polunin šokoval naposledy na záříjovém vystoupení, kdy v kazašském Almaty předvedl tanec ve vojenské uniformě pro padlé ruské vojáky. Píseň, na niž tančil, obsahuje verše jako „Povstaneme, dokud je Bůh s námi a pravda je naše“.

Původně byla tato skladba vydána 23. února na Den ruské armády. Tedy přesně den před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu.

První na hrudi vytetovaný Putinův portrét předvedl rodák z ukrajinského Chersonu na konci roku 2018, současně se získáním ruského pasu.

„Mám ho pro ochranu své energie. Vladimir je anděl. Modlím se za něj,“ vysvětlil tehdy význam netradičního tetování, které mělo podle mnoha názorů podpořit Putina během voleb.

Loni v prosinci Polunin sice oznámil, že si kontroverzní ozdobu nechá odstranit, ale letos v létě otočil a naopak si další dva Putiny na tělo přidal.

Kromě toho na něm má třeba také obrazec takzvaného černého slunce, jenž je všeobecně považován za jeden ze symbolů neonacismu.

Fenomenální tanečník byl v uměleckých kruzích považován za zázračné dítě. Od třinácti let žil ve Velké Británii a jako devatenáctiletý se stal nejmladším sólistou Královského baletu v Londýně. V roce 2012 oznámil, že s tancem končí a chce se věnovat herectví, nakonec zamířil do Ruska, kde získal občanství a tančí dál.

Českému publiku už Polunin v minulosti svůj um předvedl. Poprvé vystoupil v Národním divadle v Praze v roce 2017, o dva roky později uvedl celkem pětkrát v pražském Fóru Karlín své představení Satori.