Přerované hlasovali v rozpočtu pro letní kino, koše i rozhlednu

  6:02
Mobilní letní kino získalo nejvíc příznivců v hlasování Přerovanů o projektech, které město uskuteční v rámci takzvaného participativního rozpočtu. Ten dává lidem možnost navrhovat a vybírat, na co se využije vyčleněná finanční suma. Z třiadvaceti návrhů byly nakonec vybrány čtyři.

Na Čekyňském kopci u Přerova bude stát nová rozhledna. O výstavbě až třicet metrů vysoké vyhlídkové věže rozhodli městští radní. | foto: Město Přerov

Letní kino navržené Vojtěchem Nezvalem získalo v hlasování obyvatel Přerova 546 hlasů.

„Má své kouzlo, když v letních měsících můžete sednout na deku či do trávy a s občerstvením sledovat film. Náklady na pořízení plátna a promítací techniky nejsou nijak vysoké. Letní kina jsou mezi občany oblíbená a Přerov není výjimkou,“ okomentoval návrh Nezval.

Podle něho by se mobilní kino mohlo využívat při různých akcích, předpokládaná cena je 350 tisíc korun.

Druhým podpořeným projektem je se 424 hlasy zelená zastávka MHD za 450 tisíc korun. Podle autora nápadu Jaromíra Horkého by za ozelenění stála zastávka v Palackého ulici ve směru Velká Dlážka.

„Bude doplněna o konstrukci a květináče umístěné okolo stěn osázené vybranými druhy popínavých a okrasných rostlin. Popínavky by měly zakrývat vybraný úsek stěny a střechy zastávky tak, aby poskytovaly přirozený stín. Pokud se nápad osvědčí, může se v příštích letech pokračovat i na dalších vhodných zastávkách,“ popsal Horký.

Lidé v hlasování přidělovali i záporné body

Na třetím místě skončily s 390 hlasy koše na psí exkrementy instalované hlavně v Předmostí v ulicích Pod Skalkou, Dr. Milady Horákové, Hranická a na stezce lovců mamutů, čtvrtým podpořeným projektem se pak stala s 357 hlasy rozhledna v Knejzlíkových sadech.

„Nabídne výhled na Přerov a přilehlé okolí. Měla by být jednoduchá, s použitím dřeva s ohledem na omezený rozpočet,“ popsal svoji představu navrhovatel Petr Chmelař. Jelikož však město už před několika týdny schválilo výstavbu rozhledny v této lokalitě za až osm milionů korun, zástupci města budou s autorem návrhu dál jednat.

Do hlasování se zapojilo 1 327 lidí, kteří mohli udělit až šest kladných a tři záporné hlasy. Po vyhodnocení se pak vybraly návrhy s nejvyšším počtem hlasů tak, aby v součtu jejich cena nepřesáhla jeden a půl milionu korun.