Výhledy táhnou. V Tučíně vyroste rozhledna po vzoru římské strážní věže

  5:38
Rozhlednu, která by zrcadlila archeologické nálezy a historii, Olomoucký kraj dosud nemá. Ještě letos se to však změní. Obec Tučín na Přerovsku staví vyhlídku, jež si bere za vzor římské strážní věže jako upomínku na pobyt římského vojska ve starověku.

Už na podzim se lidé dostanou na rozhlednu, kterou postaví obec Tučín na Přerovsku. Bude mít podobu římské strážní věže, a připomene tak dávný pobyt římských vojsk. | foto: Obecní úřad Tučín

Nová rozhledna vyroste na místě zvaném Na kopci a bude vysoká patnáct metrů. Podle římského vzoru bude kamenná s krytým ochozem v jedenáctimetrové výšce a bude z ní vidět Olomouc, Hostýnské vrchy, poutní místo Hostýn, Švédské šance nebo Oderské vrchy.

„Archeologické nálezy dokládají, že u nás kdysi byli Římané. Proto jsme se rozhodli postavit rozhlednu v podobě římské strážní věže,“ objasnil starosta Tučína Jiří Řezníček s tím, že projektant vycházel z dostupných dokumentů. Na novou rozhlednu se mohou turisté těšit už letos v září.

V regionu je podle spolku Klub přátel rozhleden v současnosti devatenáct vyhlídek, ta v Tučíně bude dvacátou. Na nezájem turistů si vyhlídky nemohou stěžovat.

„Ve většině případů jde i o architektonicky zajímavé objekty, které nabízejí pohled na krajinu z jiné perspektivy. V tom je jejich kouzlo,“ řekla šéfka Sdružení cestovního ruchu Střední Morava Djamila Bekhedda.

Vyhlídky mimo provoz

Hned dvě rozhledny ze seznamu jsou však v současné době mimo provoz kvůli nevyhovujícímu stavu, mohly by tak ohrožovat bezpečnost turistů. Jedná se o Štátulu na kopci Předina u obce Vranovice-Kelčice a rozhlednu Kosíř, obě se nacházejí na Prostějovsku.

Přesto je na tom Olomoucký kraj z pohledu bezpečnosti rozhleden ve srovnání s ostatními kraji relativně dobře, v okolních regionech mají zchátralých rozhleden podstatně více.

„Rozhledny na střední Moravě jsou vcelku v dobré kondici,“ potvrdil hospodář Klubu přátel rozhleden Jaroslav Fábera. Podle něj za problémy především u dřevěných rozhleden stojí často nevhodně zvolený druh stavebního materiálu.

„Ve snaze ušetřit se rozhledny stavěly mnohdy ze smrkového dřeva, daleko vhodnější je v našich podmínkách modřín nebo borovice. Tyto dřeviny jsou však výrazně dražší,“ vysvětlil Fábera.

Nadšenci si postavili Štátulu

Štátulu postavili v devadesátých letech nadšenci z řad turistů, takže ani nesplňovala stavební normy.

„Byla hodně navštěvovaná, protože odtud byly krásně vidět Jeseníky. Jenže její stavitelé zestárli a už se o rozhlednu neměl kdo starat, takže zchátrala a dostala se do stavu, kdy už byla nebezpečná. Proto jsme se rozhodli odstranit spodní část žebříku, aby se rozhledna stala nepřístupnou,“ popsala starostka Vranovic Kelčic Irena Blažková.

Přesto se najdou odvážlivci, kteří se snaží na vyhlídku i tak dostat. Svědčí o tom fotografie z loňského roku na internetu. „Rozhodně to ale nikomu nedoporučuji, protože v dobrém stavu není ani vyhlídková plošina. Je to opravdu velmi nebezpečné,“ varovala starostka.

Obec chtěla postavit oficiální rozhlednu kolem roku 2010, nedohodla se však s majitelem pozemku, kterým je církev. „Ze stejného důvodu nemůžeme černou stavbu ani odstranit,“ krčí rameny Blažková.

Na opravu čeká rozhledna Kosíř

Nádherné výhledy teď zůstávají skryty také návštěvníkům kopce Velký Kosíř na Prostějovsku. Tamní rozhlednu před 11 lety postavil Mikroregion Kosířsko, už po čtyřech letech provozu se však ukázaly vážné závady na dřevěném schodišti a rozhledna byla celý rok uzavřena. Nyní je mimo provoz znovu.

Při plánované opravě se loni ukázalo, že nosná konstrukce vyhlídkové plošiny uhnívá. „Nyní probíhá stavebně-technický průzkum a na jeho základě rozhodneme, jak bude rekonstrukce vypadat,“ sdělil předseda Mikroregionu Kosířsko Dalibor Kolář. Kdy bude rozhledna znovu v provozu, není jasné.

„Chtěli bychom to stihnout ještě letos, ale spíš se nahoru turisté dostanou až příští rok,“ doplnil.

22. října 2016