iDNES.cz

O titul rozhledny roku bojuje i repešská Kopaninka a vyhlídka ze Šumperska

  6:52
Obě mají štíhlou konstrukci převážně z přírodních materiálů, jsou elegantní a skýtají daleké výhledy. Dva zástupci z Olomouckého kraje se ucházejí o titul Rozhledna roku 2018 v prestižní soutěži, kterou každoročně vyhlašuje Klub přátel rozhleden.

Pohled na rozhlednu na vrcholu Štvanice, která stojí ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku. | foto: J. Hanel

Mezi jedenácti vybranými favority z celé republiky je rozhledna postavená loni na vrchu Štvanice ve skiareálu Kraličák ve Stříbrnicích u Starého Města na Šumpersku a rovněž loni postavená Kopaninka v Repechách na Prostějovsku.

Štvanice má nadmořskou výšku 866 metrů, moderní stavba ji navyšuje o dalších 31 metrů. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 28,6 metru.

Štíhlá konstrukce je postavená z modřínového dřeva a skla a k zemi je ukotvená ocelovými lany. Návrh vzešel z architektonické kanceláře Huť architektury Martina Rajniše, autorem rozhledny je David Kubík. „Byla to velmi příjemná a zajímavá práce. Kopec Štvanice byl pro rozhlednu jako stvořený,“ svěřil se Kubík.

Na rozhlednu se stoupá po schodišti, odměnou za zdolání 152 schodů jsou výhledy na jesenické panorama a masiv Králického Sněžníku. V létě se na místo návštěvníci dostanou po značené turistické trase nebo po dalších stezkách, v zimě je přístup k rozhledně podstatně rychlejší. Na vrchol je totiž možné vyjet buď jedním ze dvou lyžařských vleků nebo lanovkou.

Přes vrchol Štvanice vede rovněž běžkařská trasa kopírující „letní“ turistickou značku.

Na Kopaninku lidé přispívali i „koupí“ schodů

Rozhledna Kopaninka se pro změnu nachází půl kilometru od centra obce Repechy na Prostějovsku, nedaleko silnice třetí třídy spojující Protivanov a Drahany. Místo je dobře přístupné a trasy jsou přehledně značené.

Kopaninka vyrostla na kopci v nadmořské výšce 621 metrů podle projektu architekta Martina Nováka z Proseče. Konstrukce je z přírodních materiálů. Smrková kulatina pochází z nedalekého Repešského žlebu a kámen zvaný moravská droba z lomu Luleč u Vyškova. Vnitřkem rozhledny vede ocelové schodiště.

Fotogalerie

Elegantní vyhlídka měří 22 metrů, k vyhlídkové plošině ve výšce 18 metrů stoupá 83 schodů. Za dobrého počasí rozhledna skýtá krásné výhledy na rovinatou Hanou, ale také do Polska a na Slovensko. Ze známých hor je možné vidět Králický Sněžník, Jeseníky, Beskydy a Hostýnské vrchy.

Společné mají obě rozhledny také to, že jejich investory jsou soukromníci. I když na stavbu získali dotaci, významnou část nákladů pokryli ze svého. Přispět mohou i lidé nebo firmy tím, že si takzvaně koupí schod vedoucí na rozhlednu. Na něm potom budou mít vepsané své jméno, motto, případně částku, kterou přispěli.

Zapojit se do soutěže a posílat své hodnocení mohou lidé na e-mail rozhledna-anketa@centrum.cz. Hlasovat je možné do 28. února.

zpět na článek