Nová rozhledna na Prostějovsku dostala požehnání, zatím stojí na dluh

  17:48
Úžasný pohled do okolí nabízí nová rozhledna Kopaninka poblíž Repech na Prostějovsku. Dvaadvacet metrů vysoká stavba, která vznikla díky místním nadšencům, se jistě stane novým turistickým lákadlem celé Drahanské vrchoviny. Rozhledně dnes požehnal kněz, pro veřejnost se otevře na začátku prosince.

Nová rozhledna, která je postavená z dřevěné kulatiny spojené železem, působí lehce a elegantně. Vysoká a štíhlá stavba zapadá do krajiny.

„Smrkové kmeny na hlavní konstrukci jsou z Repešského žlebu. Speciálně jsme je vybírali. Žleby bývají úzké a stromy se musejí táhnout vysoko za sluncem, což nám vyhovovalo,“ popsal majitel místního penzionu Břetislav Usnul, který si myšlenku postavit rozhlednu na kopci v nadmořské výšce přes 621 metrů nad mořem vzal za svou.

Haná je odtud jako na dlani a za pěkného počasí je vidět i Králický Sněžník, Jeseníky, Beskydy, Javorníky či dokonce Malá Fatra a na opačné straně jaderná elektrárna v Dukovanech.

Rozhledna nebude odemčená automaticky, klíče budou v nedalekém penzionu. Stavba přišla na 2,9 milionu, Olomoucký kraj přispěl 1,25 milionu, ministerstvo pro místní rozvoj 590 tisíc a město Prostějov padesáti tisíci.

„Stále nám kolem milionu chybí, proto budeme rádi za všechny příspěvky nebo sponzorské dary,“ dodal Usnul.

Fotogalerie

Dluh chce spolek Repechy crew, který rozhlednu provozuje, pokrýt z dobrovolného vstupného, zájemci si také mohou koupit jeden ze 83 schodů na vyhlídku. První majitelé již na svých schodech mají nerezové tabulky se jmény.

„Zájem o schody nás docela překvapil, máme z toho velkou radost a všem děkujeme. Lidé nebo instituce si kupují schody pro sebe nebo pro své rodiče, děti či známé a při příležitosti různých výročí, svateb, kulatin. Věříme, že je prodáme všechny,“ doufá Usnul.

Vyhlídku vítají i místní. „Jsem přesvědčena, že rozhledna sem přivede mnoho turistů. Bude to zviditelnění obcí Bousín a Repechy,“ řekla starostka Bousína Monika Langrová.