VIDEO: Sochaři a řezbáři předvedli svůj um, z klád vytvářeli hlavně anděly

  13:06
Stovky lidí se během několika dní přišly podívat na šestý ročník sochařského a řezbářského sympozia Andělárium, které se konalo v Rejcharticích na Šumpersku a o víkendu ho zakončil festival. Akce nabídla atraktivní podívanou na to, jak se z kmene stromu stane umělecké dílo, v některých případech dokonce za pouhou hodinu.

„Letos jsme jako novinku přivezli řezbáře, kteří mají jako své hobby rychlořezání. Mělo to obrovský úspěch, každý z nich během jedné hodiny vytvořil své dílo a na závěr proběhla tradiční dražba. Dražila se i další díla, která sochaři v rámci sympozia vytvořili a dali je k dispozici,“ popsala jedna z pořadatelek Věra Kovářová.

V sobotu bylo na programu například také Loutkohraní, vystoupení artisty a podvečerní koncert Romana Dragouna nebo skupiny Zadáci z Brna.

Na sympozium se sjelo čtrnáct sochařů z celé republiky. „Letos vytvořili úžasné dílo, dva páry andělských křídel. Měly obrovský úspěch. Původně jsme měli představu, že se udělá slavnostní odhalení, ale nakonec, jak to lidé uviděli, hned se u křídel začali fotit,“ popsala Kovářová. Dílo je určené pro město Šumperk jako hlavního sponzora celé akce.

Ačkoliv měli letos pořadatelé kvůli koronaviru obavy o návštěvnost, nakonec přišly stovky návštěvníků.

„Vůbec jsme si neuměli představit, že přijde tolik lidí, zvláště když nám počasí moc nepřálo. Řekla bych, že letošní ročník nám vlil do žil novou energii. Kvůli koronaviru jsme byli skeptičtí a měli jsme velké pochybnosti, jestli vůbec lidé přijdou, ale po tom, jak vše proběhlo včetně sobotního festivalu, budeme příští rok určitě pokračovat,“ podotkla spolupořadatelka.

V Rejcharticích se na Anděláriu sochaři schází vždy třetí týden v červenci již od roku 2013. Pracují s kmeny stromů z místních lesů, řada exponátů pak končí na zdejší louce, která je volně přístupná po celý rok a místo tak nabízí návštěvníkům netradiční scenérii.

Před začátkem dalšího Andělária pak své místo novým kolegům uvolňují andělé, kteří se usadí na Andělské stezce vedoucí ze Šumperka do městského lesa a zpět k Rejcharticím. Další se zabydlí ve městě nebo v jeho parcích.

Turisté mohou najít Andělskou louku u silnice ze Šumperka na Jeseník po odbočení na Hanušovice nebo z druhé strany od Hanušovic. Nachází se na žluté trase z lázní Velké Losiny a na modré, zelené a žluté ze Šumperka.