Odměna, pak vyhazov. Odvolání ředitelky kulturních zařízení budí rozpaky

  14:06
Za velmi podivné označuje jesenická opozice odvolání ředitelky Městských kulturních zařízení Jeseník (MKZ) Kateřiny Tomanové, která byla ve funkci pouze necelý rok. Je zkušenou manažerkou a v oblasti kultury se pohybuje už řadu let. Do Jeseníku přišla z Ostravy.
Kateřina Tomanová

Kateřina Tomanová | foto: zakopcem.cz

Opoziční zastupitel Jiří Juráš (ANO a ČSSD) odvolání Kateřiny Tomanové nechápe.

„Měla velmi dobré hodnocení. Za zásadní považuji, že po covidové pauze velmi dobře nastartovala letní divadlo s koncerty a představeními, sehnala dotace. Nebyly žádné důvody ji z funkce odvolat,“ shrnul Juráš.

Pozastavil se nad tím, že Tomanová dostala z městské kasy vysokou odměnu a brzy poté následovalo odvolání.

„Jak je to možné? Tohle nemůže nikdo rozumně vysvětlit. Přece nemohou dát někomu za dobrou práci odměnu a pak ho za špatnou vyhodit,“ diví se.

Hrozí rozvrat kulturní instituce

Podle něho nastává rozvrat renomované kulturní instituce, která má pod sebou kulturní dům, divadlo, knihovnu, kino a letní divadlo. „Vina je na vedení města,“ obvinil radnici Juráš.

Tomanovou odvolání překvapilo. „Za celou dobu nepřišla žádná výtka nebo upozornění, že bych měla něco dělat jinak. Jen zaměstnancům MKZ bylo sděleno, že jsem se rozcházela s městem ve vizích. Ty mé ale nikdo nerozporoval,“ řekla.

Ještě v prosinci její práci ocenili zmíněnou odměnou. „Tehdy jsem si říkala, že je se mnou vedení města spokojené. Nezaznělo ani slovo o tom, že bych měla něco změnit. Taková odměna se rozhodně nedává, když člověk neodvede kvalitní práci,“ přemítala Tomanová.

Ředitelka dostala vyhazov v době, kdy se léčila z onemocnění covidem. „To byl nepříjemný souběh. Přijde mi ale nenormální, že mě odvolali v době, kdy se vyúčtovávají dotace a granty, podávají nové žádosti o dotace na kraj. Z městského úřadu za mnou dokonce přijeli domů, abych podepsala získanou dotaci z kraje na letošní rok, aby s ní nebyly problémy,“ popsala Tomanová.

Paradoxní podle ní je, že ještě 1. ledna byla v kontaktu se starostkou, když se potkaly u novoročního ohňostroje, který pořádala MKZ.

„Stály jsme se starostkou vedle sebe. Ona si práci MKZ pochvalovala. Nedlouho poté jsem byla odvolána, aniž mi někdo cokoli oficiálně vytkl, aniž bych se mohla hájit,“ dodala.

Starostka Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem) odvolání Tomanové obhajuje. „Nechci zabíhat do detailů. Udělala hodně dobré práce, ale v celkovém vyznění se naše vize rozcházely a to vedení města nemohlo akceptovat,“ nastínila jesenická starostka.

Chybělo víc akcí, zdůvodňuje vyhazov radní

Konkrétnější byl radní Tibor Macík (Pro Jeseník). „Z mého pohledu fungování paní Tomanové rozhodně nebylo optimální. Postrádal jsem u ní roli jakéhosi garanta kultury na Jesenicku. Chybělo mi taky víc klasických akcí pro veřejnost, jako je například Mikuláš, Silvestr, Den dětí. Ty se nedělaly. Své výtky jsem jí sdělil,“ prohlásil Macík.

Odměnu pro odvolanou exředitelku starostka považuje za oprávněnou. „Na druhou stranu jsme po pečlivé úvaze vyhodnotili, že bude lepší se rozejít a pokračovat s novým vedením,“ doplnila Blišťanová.

Město má povinnost nabídnout Tomanové jinou práci, protože je dál zaměstnancem radnice, byť řadovým. „Čekám, co mi nabídnou,“ podotkla Tomanová.

V čele MKZ nyní stojí městem dosazený úředník z odboru školství, kultury a sportu. Nový ředitel vzejde z výběrového řízení.