Olomouc bude letos patřit běžcům dva dny, půlmaraton nabídne i nový kratší závod

  17:26
Olomoucký půlmaraton se nově stává dvoudenním běžeckým festivalem. Odstartuje v pátek, hlavní závod je naplánovaný na sobotní sedmou večer. Organizátoři kromě toho přidali závod o délce pěti kilometrů, nechybí ani oblíbený běh pro rodiny s dětmi či závod pro nejmenší. V pátek se na Výstavišti Flora uskuteční štafeta pro handicapované.

ilustrační snímek | foto: Miloslav Jančík, MAFRA

„Vozíčkářská štafeta se stává nedílnou součástí olomouckého běžeckého festivalu. Město se tak snaží zapojovat veřejnost do podpory lidí s handicapem,“ podotkl na tiskové konferenci olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Všechny sobotní závody mají start na Horním Náměstí, většina tras zde také končí, například DM rodinná míle ovšem finišuje na Dolním náměstí. I proto provází festival značná dopravní omezení.

Trasy hlavních běhů a dopravní informace

Závod na pět kilometrů, který startuje v devět hodin ráno, nepřinese žádné úplné uzavírky, ale v době půlmaratonu dojde k uzavření několika míst. Jde hlavně o ulice 17. listopadu, 8. května, Aksamitova, Dobrovského, samozřejmě také Dolní a Horní náměstí.

Omezení platí i pro hromadnou dopravu. V době půlmaratonu dojde na vybraných linkách k zastavení provozu nebo změně trasy, pro cestující budou zavedeny náhradní spoje.

Běžce zchladí občerstvení i kropení

Na startu půlmaratonu se představí známí evropští běžci. Jedním z nich bude Němec Sebastian Hendel, vítěz loňského půlmaratonu v Olomouci s časem 1:03:55. V ženské kategorii bude favoritkou ukrajinská běžkyně Maryna Nemchenková, která na začátku června vytvořila nový rekord na půlmaratonové trase v Českých Budějovicích (1:11:26).

Trasa v Olomouci zůstala stejná jako předchozí rok, pořadatelé ale zaměřili svou pozornost na přizpůsobení závodu teplotním podmínkám, neboť v době závodu jsou očekávány na červnové poměry vyšší teploty.

„Občerstvovací stanice jsou na trase vždy po dvou a půl kilometrech, navíc je připraveno deset kropicích míst,“ sdělil marketingový ředitel RunCzech Jiří Nečásek. Závodníci budou mít možnost kropicí místa využít přibližně každé dva kilometry, půjde převážně o hasičské vozy nebo sprchy.

Kvůli horku měli zdravotníci plno práce třeba při závodu v roce 2017:

25. června 2017

Startovní místa na půlmaraton už jsou zaplněná, na startu největšího závodu běžeckého festivalu očekávají organizátoři zhruba šest tisíc běžců stejně jako loni. Dalších šest stovek podstoupí novou pětikilometrovou trať, velkému zájmu se těší i rodinný běh. Celkově by se tak mělo o víkendu v Olomouci ukázat přes osm tisíc účastníků.

„Myslím, že se lidé po krizových letech konečně vrací ke sportu a nechtějí si nechat ujít tak velký běžecký festival,“ komentoval hojnou účast Žbánek.

Autor: