iDNES.cz

Pouštění Kubišové při Zemanově mítinku nebylo přestupkem, rozhodla komise

  12:38
Zvukař Jaroslav Hensl, který během podzimního prezidentského mítinku v Lipníku nad Bečvou pustil z okna na náměstí Modlitbu pro Martu, nebude platit žádnou pokutu. Přestupková komise městského úřadu, které případ předala policie, celou záležitost odložila, aniž by vůbec zahájila řízení.

„Ve věci jsme neshledali podezření ze spáchání přestupku, tak jak ho viděla policie,“ řekl Roman Chlapek, vedoucí odboru správních činností lipnického úřadu.

Jaroslavu Henslovi hrozila ve správním řízení až patnáctitisícová pokuta. Zvukař, který se od začátku cítí nevinný, již dříve avizoval, že by se placení pokuty bránil.

„Jsem samozřejmě rád, když policie dbá nad ochranou nás všech, ale její zákrok v mém případě byl nepřiměřený. Své jednání nepovažuji za přestupek proti poklidnému vyjádření názoru. Jsem rád, že komise došla k podobnému závěru,“ uvedl Hensl.

Incident se odehrál během listopadové třídenní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Olomouckém kraji. Na začátku jeho setkání s občany v Lipníku nad Bečvou se z okna v prvním patře nad restaurací U Marka rozezvučela známá píseň Marty Kubišové, přičemž dole na chodníku stálo mlčky několik desítek lidí držících nad hlavou červené karty. Akce se uskutečnila na protest proti Zemanově druhé kandidatuře na prezidenta.

Hudební produkci těsně před koncem ukončila policie, která Hensla donutila vypnout přehrávač a pak jej z místa odvezla na služebnu. Podle Hensla i dalších účastníků akce byli policisté dopředu seznámeni s tím, jak bude protest probíhat, a organizátoři na jejich doporučení dokonce upravili jeho scénář. Přesto proti němu následně policie zasáhla.

Zákrokem policie se bude zabývat soud

Jednání policie vyvolalo velké emoce i kritiku politiků a nedávno ho za pochybení označila také ombudsmanka Anna Šabatová.

„S ohledem na počet zasahujících policistů, informace, které měla policie k dispozici, a sledovaný účel byl zásah nepřiměřený,“ konstatovala veřejná ochránkyně práv.

Policejní prezidium zákrok už dříve označilo za oprávněný a v souladu s platnými právními předpisy. Podle policie Hensl hlasitým pouštěním písně porušil shromažďovací právo. Vedení krajského ředitelství policie v Olomouci má nyní lhůtu na vyjádření ke zprávě ombudsmanky. Poté Šabatová chce, aby ji policie informovala, jaká zavedla opatření k nápravě.

„Zprávu jsme obdrželi. Ve stanovené lhůtě se k ní vyjádříme,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejman.

Kauza bude mít zřejmě ještě soudní dohru. Jak zvukař Hensl, tak část účastníků protestu podala kvůli zákroku žalobu na policii a ministerstvo vnitra.

zpět na článek