Šéfa prostějovského stavebního úřadu čeká soud kvůli solární elektrárně

  4:54
Šéf stavebního úřadu v Prostějově Jan Košťál spojený s kontroverzními rozhodnutími například v souvislosti s nepovolenou střelnicí u Kobeřic nebo obcházením sousedů při stavbě betonového domu u výpadovky na Plumlov, je obžalovaný z podvodu. Kvůli fotovoltaické elektrárně u Vřesovic mu hrozí až deset let vězení.

Jana Košťála a další dva lidi žalobce poslal k soudu, protože je přesvědčený, že při spouštění fotovoltaické elektrárny u Vřesovic na Prostějovsku porušili zákon.

Detaily zatím známé nejsou, nicméně ve většině podobných případů šlo o to, že úředníci zavřeli oči nad nedostavěnou solární elektrárnou, protože jinak by včas nedostala potřebnou licenci k provozu a nedosáhla tak na výhodné výkupní ceny elektrické energie.

„Mohu potvrdit, že obžalovaný Jan Košťál se v obžalobě vyskytuje. Týká se to Vřesovic u Prostějova. Jednání zatím nařízeno není, budou tam probíhat příslušné procesní věci,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Angyalossy.

Košťál se k věci odmítl vyjádřit. „Nebudu mít žádný komentář, obžaloba mi nebyla doručena,“ sdělil stroze.

To je však krajně nepravděpodobné, protože Hynek Olma, mluvčí brněnského krajského státního zastupitelství, jež má případ na starosti, potvrdil, že obžaloba k soudu odešla již na začátku dubna.

Fotovoltaické elektrárny u Vřesovic dnes provozuje přední český producent elektrické energie z obnovitelných zdrojů, společnost Solar Global. Ta však řadu projektů z let 2009 a 2010 převzala až později a například v sérii trestních oznámení Energetického regulačního úřadu z roku 2013 na solární barony Solar Global v této souvislosti vůbec nefiguruje.

Košťál měl být odvolán už dávno, zní od opozice

Prostějovská opozice v reakci na případ požaduje okamžitý Košťálův odchod z funkce.

„Byť se má ctít presumpce neviny, myslím si, že v tomto případě už je toho tolik, že pan inženýr Košťál měl být už dávno odvolán. Očekával bych, že pan primátor jako šéf města vydá pokyn, aby byl odvolán, protože tento stav už není možné dál prodlužovat. Vedení města musí konat,“ prohlásil opoziční zastupitel Aleš Matyášek (Na rovinu!).

Vedení města ovšem mlčí. Primátor František Jura (ANO) nezvedal mobilní telefon a nereagoval ani na otázky poslané v SMS. Přímá Košťálova nadřízená, tajemnice magistrátu Blanka Vysloužilová, zase měla podle svého sekretariátu jednání a vyžádala si dotazy e-mailem. Ani na ten však nereagovala.

Úřad „přikryl“ nepovolenou střelnici i betonové monstrum

Pro šéfa stavebního úřadu je obžaloba z podvodu zatím nejvážnějším, zdaleka ne však prvním problémem. Ministerstvo pro místní rozvoj se nedávno například zastalo sousedů, kteří se nemohli vyjádřit k monstróznímu objektu se čtyřmetrovou betonovou zdí, jenž u výpadovky na Plumlov buduje vlivný spolumajitel prostějovské Slévárny Anah Tomáš Pour.

Ten okolo své parcely vyčlenil úzký pruh půdy, čímž vyšachoval sousedy ze schvalovacího procesu. Stavebnímu úřadu to však nevadilo a s podnikatelem uzavřel veřejnoprávní smlouvu, která nahradila stavební povolení. Krajský úřad navíc při kontrole zjistil, že Košťál na úřední desce řadu smluv vůbec nezveřejnil.

Úřad ombudsmanky zase Košťálovi vytkl, že nezasáhl proti terénním úpravám u Kobeřic, kde policista Tomáš Fiala z Nezamyslic buduje bez povolení střelnici.

Server zprávy.tiscali.cz, který na obžalobu Košťála upozornil jako první, kromě toho přinesl svědectví Košťálových bývalých podřízených, které tvrdí, že se dopustil sexuálního obtěžování. Tajemnice magistrátu za to Košťálovi udělila výtku a odebrala mu část platu. Na internetu se také objevily fotografie, na kterých Košťál a někteří jeho podřízení v budově radnice popíjejí alkohol a kouří doutníky, ačkoliv je to zde zakázané.