Děti bude v prostějovských školách a školkách chránit i protivirový nástřik

  17:36
Město Prostějov se rozhodlo zajistit pro všechny své mateřské a základní školy ochranný nástřik proti koronaviru. Rozhodl o tom krizový štáb. Nanočástice oxidu titaničitého budou chránit rovněž i cestující v městské hromadné dopravě.

„Musíme se co nejlépe připravit na návrat žáků do škol a udělat maximum pro jejich bezpečí a pro bezpečí jejich rodin, prarodičů a dalších ohrožených skupin občanů,“ zdůvodnil krok primátor František Jura.

Za speciální postřik město zaplatí 1,7 milionu korun. „Funguje to tak, že nanočástice oxidu titaničitého v kombinaci se světlem spustí takzvanou fotokatalýzu, která ničí veškeré mikroorganismy, hlavně tedy viry a bakterie,“ nastínil Petr Smékal, jednatel firmy aplikující nástřik pod značkou Nanology.

Prostějov již dříve nástřik aplikoval v budovách magistrátu, nyní jej objednal pro osm základních škol a 19 školek. Odborníci speciální látkou ošetří například stoly, židle, kliky, zábradlí, vypínače a sociální zařízení. Nástřik bude prostory chránit po dobu jednoho roku.

„S aplikací jsme začali tento týden. Využijeme období jarních prázdnin a necháme ošetřit první část základních škol. V dalších týdnech budeme pokračovat,“ uvedl Jura.

Stejný nástřik nechala provést rovněž v interiérech autobusů prostějovské MHD společnost FTL, která je provozuje.

„Mikroorganismy si proti fotokatalycké likvidaci nedokážou vytvořit odolnost, jak tomu je při použití běžných chemických prostředků,“ nastínil pro ČTK jednu z hlavních výhod této ochrany výkonný ředitel společnosti Jiří Hloch.

Autoři: ,