Primátor Prostějova už má s radnicí zřídka užívanou smlouvu na stavbu domu

  16:44
Primátor Prostějova František Jura (ANO) už uzavřel s prostějovským magistrátem, v jehož čele stojí, veřejnoprávní smlouvu o stavbě svého rodinného domu, který s manželkou plánuje ve čtvrti Vrahovice. Smlouva o umístění stavby nahradila klasické územní rozhodnutí.

Primátor města Prostějova František Jura. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Majiteli pozemku ve Vrahovicích se Jura se ženou stali v červenci a vzápětí podali návrh na uzavření veřejnoprávní smlouvy. Jejich plánovaný rodinný dům má totiž jinou velikost a dispozici než původně navržený.

„Odbor dopravy Magistrátu města Prostějova příslušný na základě pověření ve funkci obecného stavebního úřadu podle stavebního zákona oznamuje uzavření veřejnoprávní smlouvy,“ potvrdila Lenka Moučková, vedoucí oddělení dopravy a komunikací na magistrátu.

Veřejnoprávní smlouva neznamená, že žadatel nemusí předložit všechna potřebná razítka, ale zdlouhavé územní nebo stavební řízení značně urychluje. Proti smlouvě se navíc nelze odvolat.

Jak již dříve popsala MF DNES, uzavření smlouvy s primátorem předcházely pozoruhodné manévry. Nejprve se objevil návrh podepsaný šéfem stavebního úřadu Janem Košťálem. Po námitkách na jeho podjatost vznikl druhý návrh podepsaný vedoucím odboru dopravy Miroslavem Nakládalem.

Ani tím však celý kolotoč neskončil. O den později vznikl třetí dokument. Až pod ním byla podepsaná vedoucí oddělení Moučková.

Kontrola v minulosti zjistila kolem smluv pochybnosti

Jura již dříve prohlásil, že postupuje zcela v souladu se zákonem. Na tom, že magistrát uzavírá veřejnoprávní smlouvu se svým nejvyšším představitelem, nevidí nic divného ani tajemnice magistrátu Blanka Vysloužilová.

„Žadatel požádal stavební úřad o uzavření veřejnoprávní smlouvy o změně umístění stavby. Veřejnoprávní smlouva nahrazuje za zákonem stanovených podmínek územní rozhodnutí nebo stavební povolení. Jedná se o postup, který stavební zákon umožňuje,“ uvedla tajemnice.

Primátorův postup však kritizuje opozice. „Veřejnoprávní smlouva by měla být použita ve zcela výjimečných případech. V Prostějově se však často používá jako nástroj, jak se vyhnout námitkám sousedů,“ ohradil se například zastupitel Petr Ošťádal (Na rovinu!).

Uzavírání veřejnoprávních smluv na prostějovské radnici koncem roku 2018 kontroloval krajský úřad a opravdu zjistil řadu nedostatků.

„Kontrolou vybraných veřejnoprávních smluv byla zjištěna určitá pochybení. Z těchto zjištění vyplynula preventivní opatření uložená v tomto protokolu. Jelikož od nabytí účinnosti veřejnoprávních smluv již uplynula doba delší než jeden rok, nelze zahájit případné přezkumné řízení,“ konstatoval vedoucí kontrolní skupiny Vladimír Urbánek.

Šlo o smlouvy z let 2016 a 2017, které na radnici uzavíral šéf stavebního úřadu Jan Košťál. Celkem jich bylo 46, kraj kontroloval 9 náhodně vybraných.

Dokumenty například neobsahovaly údaje o stavbě, chyběly souhlasy dotčených orgánů nebo třetích osob, chyběly identifikační údaje, smlouvy neodpovídaly obsahu správních spisů a kontroloři Košťálovi vytkli také nezveřejňování uzavřených smluv.