Špatně parkujete, stojí na falešné pokutě. Rozdává je zřejmě vlastník pozemku

  4:52
Výzvu k zaplacení pokuty pět set korun našlo nedávno několik řidičů za stěrači aut při parkování v Prostějově. S letákem, na němž stály informace o špatném zaparkování i upozornění, že pokud se bude přestupek opakovat, bude vůz na náklady majitele odtažen, se tak vydali na služebnu městské policie. Tam ale zjistili, že strážníci za „vzkazem“ nestojí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Autorem oficiálně vypadající výzvy byl zřejmě naštvaný vlastník soukromého pozemku, kde vozy stály. Prostějovská městská policie kvůli přibývajícím falešným výzvám zveřejnila varování na sociálních sítích i s podobou letáku.

Toto řešení parkovacích sporů považují strážníci za nevhodné, vlastník pozemku by měl podle nich problém řešit domluvou, případně řádným označením místa nebo instalací mechanické zábrany.

„Z pohledu majitele pozemku se jedná o zoufalé řešení. Patrně chtěl pouze řidiče vystrašit, aby se situace neopakovala. Nedá se říct, že by se jednalo o podvod, nedošlo k vydávání se za policii, i když lístek působí věrohodně a některé lidi přesvědčil. Samozřejmě ale není možné, aby řidiči takto platili pokutu soukromé osobě,“ shrnul ředitel prostějovské městské policie Libor Šebestík.

O podvod nešlo i kvůli tomu, že pokutu nebylo ve skutečnosti možné kvůli chybným údajům ve variabilním symbolu či chybějícímu kódu banky zaplatit ani převodem. Strážníci tak jen šoférům problém vysvětlili a upozornili je, aby si příště dali větší pozor na to, kde auto odstaví.

„Vlastník pozemku by měl vymáhat případnou náhradu škody v občanskoprávním sporu. Musel by ale prokázat, že mu parkováním cizího vozu nějaká škoda vznikla. Z pozice městské policie jsme podobné případy ještě neřešili, vznikají však proto, že parkovacích míst je dlouhodobě nedostatek,“ sdělil dále Šebestík.

Peníze lze vymáhat jen žalobou

Vlastníkovi pozemku nemohou pomoci ani státní policisté, kteří zjišťují majitele auta či nařizují odstranění vozu pouze v případě, že se jeho řidič dopustí přestupku, brání plynulému provozu nebo ohrožuje bezpečnost ostatních.

„Odtahy v soukromém prostředí neprovádíme,“ uvedl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

Víc zeleně, méně aut, ale i parkování. Žižkovo náměstí v Prostějově čeká proměna

Pokud ovšem nachází vlastník na svém pozemku zaparkovaná cizí auta opakovaně, čelí jen obtížně řešitelné situaci. Jedním z mála možných řešení je občanskoprávní žaloba na zásah do vlastnických práv.

„Pokud je takové místo osazeno dopravním značením, pak při jeho porušení policie přestupek bude řešit. Jedná-li se o veřejně přístupnou pozemní komunikaci, řidič na takové místo logicky vjede. V tomto smyslu pak lze řešit spory opravdu pouze přes občanskoprávní spor,“ potvrdil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Podle ministerstva je možné též využít institutu svépomoci a nechat vůz odstavit na nejbližší veřejný pozemek, případně cizí zaparkované auto považovat za nalezenou věc.

Vlastník pozemku může podat zmíněnou žalobu na majitele vozu, aniž by znal jeho jméno, stačí registrační značka. Takové řešení problému se ovšem může hodně protáhnout.

„Délku soudního procesu v takovém případě odhaduji na šest měsíců až rok u okresního soudu. To znamená, že v případě odvolání ke krajskému soudu by se věc ještě natáhla o dalších pár měsíců. Proto bude jednoznačně nejrychlejší cestou auto z pozemku jen odtáhnout mimo něj. Ať již svépomocí, nebo skrz specializovanou firmu,“ zhodnotil advokát Marek Matěna.

Občas nestačí ani značení a zábrany

Parkování na soukromých pozemcích není problémem jen v Prostějově, ale i v dalších velkých městech. Třeba podle olomouckých strážníků potíže vznikají hlavně tam, kde si řidiči neuvědomí, že se jedná o soukromý pozemek. Typickým příkladem jsou výjezdy z domů či garáží.

„Stává se, že tam lidé zastaví a blokují průjezd, objevují se i případy, kdy auta stojí na vyhrazených místech. Podle registrační značky můžeme dohledat provozovatele, v případě vyhrazených míst se řeší, že se musí řidiči prokázat smlouvou nebo jiným dokladem,“ přiblížil mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle.

„Pokud je v místě dopravní značení, tak postupujeme podle zákona a vše řešíme, ročně zaznamenáme desítky takových případů,“ dodal.

Falešní invalidé blokují parkovací místa. Někteří si vyrábějí padělky průkazů

Strážníci špatné parkování řeší nejčastěji tam, kde jsou místa označená, a na místech, kde odstavené vozy brání provozu.

Cizí vůz na jejich vyhrazeném místě překvapil ze začátku například řidiče, kteří si pronajali soukromá parkovací stání v Peškově ulici. Teď už je proto hlídají kovové konstrukce ukotvené v zemi.

„Parkovací brány, které fungují na zámek a tím umožňují parkování jen nájemcům, velmi výrazně pomohly,“ popsal provozovatel soukromého parkoviště Jan Šťota.

Někdy ovšem ani fyzická bariéra a řádné označení nemusí stačit. „Lidé by ideálně chtěli parkovat až pod okny bytů, nezáleží jim na značení. Bohužel platí, že čára není zeď, takže občas dochází k tomu, že někdo klidně zastaví před vyhrazeným místem tak, že z něj blokuje výjezd,“ zmínil Šťota.

Napodobenina úředního oznámení vyzývala k zaplacení pokuty za stání v zákazu na soukromém pozemku.