V účetnictví Národního domu je obří ztráta, Prostějov odvolal šéfa a mlčí

Už téměř čtvrt roku uplynulo od chvíle, kdy správní rada obecně prospěšné společnosti Národní dům Prostějov založené městem a dvěma středními školami odvolala z funkce ředitele Jiřího Hlocha. Společnost ve městě provozuje vyhlášenou kavárnu a restauraci. Podrobnosti o tom, co se v Národním domě dělo, začaly na světlo vycházet až nyní.

Národní dům v Prostějově - stav před zahájením kompletní rekonstrukce | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Účetní kancelář spočítala ztrátu kolem milionu korun. Vedení radnice však o podrobnostech nechce mluvit.

„V účetní závěrce vyhotovené k datu 31. 5. 2020 je uveden minusový zůstatek na ceninách, stravenkách v hodnotě 162 722 korun. Tento minusový zůstatek byl již v měsíci březnu 2020, a to z důvodu uhrazení faktur velkoobchodu ve stravenkách, nicméně tyto stravenky nebyly přiznány v tržbách ve výnosech,“ stojí například v zápise správní rady Národního domu, který má MF DNES k dispozici.

Účetní a daňová kancelář dále konstatovala, že podle závěrky k 31. 12. 2019 bylo hospodaření Národního domu ve ztrátě 1,05 milionu korun.

„Působení stávajícího ředitele není zárukou zajištění řádného vedení účetnictví a provozní evidence společnosti Národní dům,“ napsali účetní koncem července.

Stěžovali si také studenti

Na bývalého šéfa si stěžovali i zástupci Střední odborné školy Prostějov, jejíž studenti do Národního domu chodili na praxi. Ředitelka školy a členka dozorčí rady společnosti Národní dům Mária Zámostná potvrdila, že od začátku minulého školního roku se stížnosti žáků a jejich rodičů na chování ředitele začaly množit.

„Stížnosti byly řešeny průběžně, k nápravě však nedošlo a žáci opakovaně žádali o převedení na jiné pracoviště. Za působení stávajícího ředitele není možné zajistit vzdělávání žáků, což je v přímém rozporu se založením společnosti Národní dům,“ stojí v zápise.

Správní rada proto ředitele Hlocha na konci června odvolala a jmenovala nového šéfa. Nařídila zároveň okamžitou inventuru.

Předsedkyně správní rady a náměstkyně primátora Milada Sokolová však situaci nechce nyní komentovat.

„Celá záležitost ještě není kompletně uzavřená. Správní a dozorčí rada poté, co odvolala bývalého ředitele, nařídila kompletní revizi a požádala účetní kancelář, aby uzavřela účetnictví k poslednímu dni působení bývalého ředitele. Do té doby se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ řekla Sokolová.

Problém s evidencí tržeb

To se nelíbí opozici, která na celý problém upozornila například na posledním zasedání městského zastupitelstva.

„Před časem město poskytlo dotaci na nákup softwaru pro provázanou evidenci tržeb, skladů a kuchyně, kde však za celý rok nikdo nic nenaťukal. Tržby se tedy vykazovaly zřejmě pohledem z okna. Namísto okamžitého podání trestního oznámení na podezření z trestné činnosti však správní rada ještě navrhla zastupitelstvu v dubnu 2020 nasypat do této díry 3,1 milionu. Zastupitelstvo bez podkladů o skutečném hospodaření návrh odsouhlasilo,“ uvedla opoziční zastupitelka Hana Naiclerová, která tehdy hlasovala proti.

Krácení tržeb podle ní znamená porušení zákona o DPH, EET, zákona o daních z příjmů i zákona o účetnictví. Členové správní rady a vedení města podle ní informace zatajují.

„Tři měsíce se prý stále počítá hodnota krácených tržeb za rok 2019. Někdo zaspal a někdo nesplnil oznamovací povinnost. Národní dům je naše secesní chlouba, ne černá díra,“ prohlásila Naiclerová.

Bývalý ředitel Hloch jakékoliv nesrovnalosti v hospodaření odmítá. „V současné době počkám na oficiální verdikt, co mně sdělí správní a dozorčí rada. Jinak se nebudu k celé věci jakýmkoliv způsobem vyjadřovat. Všechna nařčení ovšem zcela a úplně odmítám a počkám si na oficiální zprávu, kterou dostane moje advokátní kancelář,“ reagoval.