Prostějov chystá sportovní škatulata, přesune fotbalisty i atlety

  11:40
Nové hřiště s umělou trávou vznikne v blízké budoucnosti ve Studentské ulici v Prostějově. Stavbu sportoviště nedaleko Reálného gymnázia a základní školy Otto Wichterleho nedávno odsouhlasili zastupitelé, využívat jej po rekonstrukci mají žáci školy i amatérští sportovci, kteří o domácí hřiště přišli.

Prostějov s opravou areálu za reálným gymnáziem spěchá, protože má nahradit sportoviště amatérským fotbalistům a lidem, kteří do loňského roku využívali hřiště u stadionu Za Místním nádražím. To totiž muselo na podzim ustoupit stavbě nového prostějovského fotbalového svatostánku za 200 milionů korun.

„Stadion řešíme proto, aby vyhovoval podmínkám pro profesionální soutěž. Je to investice do budoucna. Rekonstruuje se hlavní plocha, osvětlení, vyhřívání a tribuna, aby se splnily podmínky fotbalové asociace pro nejvyšší soutěž,“ uvedl primátor Prostějova František Jura (ANO).

„Bohužel se z toho důvodu musela zrušit přilehlá umělá tráva, která měla už také dvanáct let a bylo by nutné ji stejně rekonstruovat. Zde měla zázemí TJ Haná Prostějov, proto je rekonstrukce dalšího hřiště nezbytná,“ dodal.

Hřiště s umělou trávou mezi Studentskou a Lidickou ulicí bude stát uvnitř stávajícího atletického oválu, opravy se dočkají i dvě víceúčelová hřiště. Projekt zahrnuje také nové sociální zařízení v areálu a zřízení parkovacích míst.

Ostatní hřiště nestačí

Podle vedení Prostějova má sice město několik dalších opravených fotbalových hřišť, ta jsou ale určena pro týmy mládeže, navíc kapacitně nestačí.

„Nechceme, aby děti nejen z SK Prostějov, ale i dalších prostějovských klubů musely jezdit po okrese a hledat, kde se dá trénovat,“ vysvětlil primátor.

Dosud na hřišti u gymnázia trénovali sportovci z atletického klubu, ty však čeká také stěhování. „Atletům v tuto chvíli stavíme běžecký tunel a už je i projektová dokumentace na opravu atletického areálu na ZŠ Železného,“ předestřel Jura.

Prostějovská opozice upozorňuje, že oprava fotbalového stadionu je už tak velmi nákladná. Podle kritiků mělo vedení města zastupitele i obyvatele předem upozornit na to, že si rekonstrukce vyžádá ještě větší náklady v podobě opravy dalších sportovišť.

„Buduje se za stovky milionů jedno hřiště a musí se kvůli tomu postavit další. Za reálkou navíc doposud trénovali atleti, v minulých letech si tam vybudovali zázemí a šatny, které město bude odkupovat. A ti se budou také muset přestěhovat,“ poukázal opoziční zastupitel Aleš Matyášek (Na rovinu!).

Dočasné řešení pro fotbalisty

Atleti by se podle představitelů Prostějova mohli přesunout do areálu Základní školy Jana Železného.

„Je tam ovál, ale nemá ani 330 metrů, jako měl ten původní, má jen 250 metrů. To zkrátka nelze považovat za adekvátní zázemí pro atlety, pokud mají plnohodnotně trénovat a dělat soutěže. Přitom každý klub, který v nějakém místě působí, si přeje představit se před svými lidmi,“ vytkl nápadu Matyášek.

Fotbalisté ze spolku Haná Prostějov, kteří už přišli o zázemí na původním stadionu, od podzimu hrají v provizorním azylu a se zástupci Prostějova řeší, jak bude jejich nové domácí hřiště vypadat.

„Zatím máme pronajaté dočasné zázemí u dalšího prostějovského klubu ve Vrahovicích. Je to ale možné jen díky dlouhodobě nadstandardním vzájemným vztahům. Mládež potom v zimě trénuje v areálu za Olympijskou ulicí. Pro klub je tento stav dlouhodobě neudržitelný, takže jsme rádi za dojednané řešení,“ sdělil za fotbalový klub předseda Daniel Kolář.

Kolik peněz si z městského rozpočtu oprava hřiště za reálným gymnáziem vyžádá, zatím není jisté. Město připravuje projektovou dokumentaci, z níž by měla částka teprve vyplynout.