Za jízdu v opilosti a nehodu dostal řidič kamionu s panely podmínku

  11:52
Dvouletou podmínkou s tříletou zkušební dobou a pětiletým zákazem řízení potrestal prostějovský okresní soud řidiče kamionu, který v lednu naboural na dálnici D46 a poté nadýchal více než tři promile. Čelil proto obžalobě z obecného ohrožení a hrozilo mu až pět let vězení.

„Není pochyb o tom, že obžalovaný řídil pod vlivem alkoholu a ohrožoval ostatní vozy. Rozhodně nemohu věřit jeho tvrzení, že před jízdou nic nepil,“ uvedla předsedkyně senátu Ivona Otrubová.

Polehčující okolností podle ní bylo, že muž dosud nebyl trestaný a proto postačuje výchovný trest. Rozsudek je pravomocný, obě strany se vzdaly práva na odvolání.

Devětačtyřicetiletý Jiří Hrdlička pocházející z Bystřice pod Hostýnem vyjel 25. ledna z Tovačova a ujel zhruba dvacet kilometrů. Krátce před sedmou ráno pak se soupravou, která měla přes šestnáct tun, havaroval na dálnici D46 u Prostějova poblíž Žešova.

„Po cestě kličkoval a ohrozil automobil, který ho předjížděl, další kamion a také autobus,“ popsala státní zástupkyně Olga Jedličková.

Celková škoda se vyšplhala na téměř tři miliony korun. Zahrnuje poničenou nákladní soupravu i převážené panely, dále poškozená svodidla i částku za vyproštění vozidla.

Hrdlička přiznal, že byl opilý. Tvrdí ale, že se trochu napil vodky až za jízdy před nehodou, protože se mu točila hlava. Příčinou kličkování po dálnici byly podle něj vyjeté koleje, do svodidel pak prý najel proto, že usnul.

Nehoda opilého řidiče

„Ve stresu po nehodě jsem pak pil alkohol,“ tvrdil muž u soudu, který měl podle odebraných vzorků v krvi kolem tří a půl promile.

„Byla to moje chyba, jsem si toho vědom a jsem rád, že se nikomu nic nestalo,“ okomentoval nehodu Hrdlička, který už byl v minulosti jednou za jízdu v opilosti potrestán, šlo ale o přestupek.

K soudu bylo předvoláno několik svědků, mimo jiné i jeden z policistů, které poslal operační důstojník na dálnici kvůli hlášenému kličkujícímu kamionu.

„Přijeli jsme až k nehodě. Z kabiny vypadla prázdná lahev vodky, která se kutálela po dálnici. Řidiči jsme dali dýchnout a pokaždé tam bylo přes tři promile,“ popsal policista Filip Hynč, podle kterého byl šofér zjevně opilý.

Kličkování kamionu po silnici před nehodou potvrdil další ze svědků.

„Ráno jsme jeli do práce a mezi Bedihoštěm a Prostějovem jsme viděli kličkovat kamion. Jednou vjel málem do příkopu, ohrožoval ostatní vozy, které se mu musely vyhýbat, a jednou dokonce vjel na chodník,“ vypověděl.

Autor: