iDNES.cz

Odborné školy nabízejí poslední místa, gymnázia a obchodní akademie mají plno

  5:38
Deváťáci v Olomouckém kraji, kterým nevyšla ani jedna přihláška, mají ještě šanci. Místa pro druhé kolo přijímacích zkoušek nabízejí v kraji převážně odborné střední školy. Naopak gymnázia i obchodní akademie jsou plné.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Přihlášky ke studiu přijímala například Střední škola polytechnická v Olomouci. Nabízí desítky míst nejen v učebních, ale také maturitních oborech. Žáci se tak mohou stále hlásit například na obory obchodník, autoelektrikář, zedník nebo kominík.

Přihlášky přijímala do konce minulého pracovního týdne i Střední škola gastronomie, farmářství a služeb v Jeseníku.

„Ve druhém kole evidujeme velký zájem o maturitní obor masér ve zdravotnictví,“ uvedla zástupkyně ředitelky pro teoretickou výuku Iva Syptáková. Místa nabízí škola téměř ve všech oborech.

Druhé kolo přijímacího řízení vyhlásila i Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Uničov, v pátek se žáci dozvěděli jeho výsledky.

Kapacity jsou ještě na technických oborech

„Po prvním kole přijímacího řízení nám zůstaly volné kapacity například pro maturitní obor strojírenství či průmyslová ekologie a také pro další učební obory,“ oznámil ředitel školy Pavel Nováček.

Nyní čeká, jestli rodiče žáků přijdou se zápisovými lístky. „Začíná kolotoč. Někteří žáci si dají ve druhém kolem třeba deset přihlášek na střední školy a podle toho, kde je přijmou, se poté rozhodují,“ dodal ředitel.

Letos ho překvapil nezájem o obor opravář zemědělských strojů. „Tento obor se vždy naplnil. Každý rok se do něj přihlásilo 22 až 30 žáků. Letos jsme zaznamenali obrovský propad zájmu,“ popsal Nováček. Vysvětluje si to všeobecným nezájmem o učební obory.

Do druhého kola se může zájemce o studium poslat na každou školu novou přihlášku. Na rozdíl od prvního, kdy mohli žáci podat nanejvýš dvě přihlášky, není ve druhém jejich počet omezený. Některé školy ještě přijímají další studenty.

Celkový počet míst pro deváťáky je dostatečný

Míst na středních školách v kraji je pro současné deváťáky podle Barbory Svobodové z olomouckého hejtmanství dost.

„Kapacita středních škol v kraji je dostatečná. Druhé kolo bylo vyhlášeno na 27 středních školách s maturitními obory a na 22 středních školách s učebními obory,“ upřesnila Svobodová.

Olomoucký kraj seznam středních škol s volnými místy a daty pro podání přihlášek pro druhé kolo zveřejnil na svém webu. Postupně ho aktualizuje. Na gymnáziích či obchodních akademiích jsou místa už ale úplně rozebraná, školy zaplnily své kapacity hned po prvním kole.

Kapacita gymnázií by mohla být násobná

„V letošním roce jsme nabízeli 56 míst do prvního ročníku čtyřletého gymnázia, přihlášek jsme obdrželi 155, což byl pokles o 20 procent oproti minulému roku,“ konstatoval třeba statutární zástupce ředitele Gymnázia v Olomouci-Hejčíně Karel Pohaněl.

O Gymnázium Jana Opletala v Litovli byl naopak stejný zájem jako v minulosti. „Hlásilo se 86 žáků, přijali jsme jich 30, tedy zhruba každého třetího. Zájem o gymnázium byl srovnatelný s jinými roky,“ informoval ředitel Radim Lindner, podle kterého škola přijala i některé, kteří skončili původně pod čarou.

„Pro ně se místo uvolnilo tím, že se někteří přijatí rozhodli pro studium na jiném gymnáziu, které mají blíže k domovu a také se na něj dostali,“ dodal Lindner.

Podle Svobodové byl velký zájem také o některé odborné školy nabízející elektrotechniku, informační technologie, ekologii či stavebnictví.

Nástup silných ročníků

Na střední školy míří letos v Olomouckém kraji nejsilnější ročník za dvacet let. „V tomto školním roce se v Olomouckém kraji vzdělává v 9. třídách základních škol 6 177 žáků,“ řekla Svobodová.

Oproti loňskému roku vyjde ze základních škol o 640 žáků víc. Vysoký počet žáků vycházejících ze základních škol způsobily silné ročníky dětí narozených mezi roky 2007 až 2010.

Někteří uchazeči proto při podávání přihlášek pro první kolo přijímacího řízení taktizovali a kvůli strachu, že se nedostanou na střední školu, si podali druhou na střední odbornou školu.

„Syn si vysnil řemeslo a s průměrem 2,1 se na něj přihlásil. V prvním kole se nedostal ani na jednu ze dvou vybraných škol,“ svěřila se matka deváťáka, která nechtěla být jmenována. Na jednu ze škol se později dostal jen díky odvolání.

V nacházejícím školním roce otevřou podle hejtmanství gymnázia, střední odborné školy a učiliště celkem přes 250 tříd, což představuje kapacitu pro 7 500 žáků.

zpět na článek