iDNES.cz

Na ženu přes hodinu útočil uprchlý beran, jinde napadl divočák náhončího

  13:28
Agresivní zvířata zaměstnala v minulých dnech záchranáře na Přerovsku. Beran, který utekl z ohrady, napadl ženu a vážně ji zranil. Jinde o uplynulém víkendu při honu divočák napadl mladého náhončího.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

První napadení, které už řeší i policie, se odehrálo na konci října v hranické místní části Drahotuše na Přerovsku.

„Beran, který utekl z elektrického ohradníku, napadl na sousední zahradě třiašedesátiletou ženu. Ta při útoku zvířete spadla na zem a to na ni i nadále útočilo kopáním a trkáním rohy. Ženě až zhruba po hodině a půl pomohli náhodní kolemjdoucí, kteří přivolali pomoc,“ popsala přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Zatímco berana zahnali přivolaní strážníci zpět do ohrady, žena skončila s vážnými zraněními v nemocnici.

Jak zvíře uteklo, nyní zjišťují policisté, kteří zatím celý případ vyšetřují jako trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti, za který viníkovi případně hrozí až roční vězení.

Muže napadl divočák, pomoc si přivolal přes mobilní aplikaci

Do nepříliš vzdálených Dřevohostic pak v sobotu ke zraněnému muži dokonce letěl vrtulník. Mladík, kterého napadl divočák, si pomoc přivolal přes mobilní aplikaci Záchranka, takže lékaři měli okamžitě k dispozici přesné informace o jeho poloze v terénu.

„Tísňové volání přes aplikaci bylo na operační středisko záchranné služby přijato v sobotu dopoledne. Muž utrpěl lehčí zranění nohou,“ uvedla mluvčí krajské záchranky Lucie Urbanová.

Lékaři zraněného mladíka na místě ošetřili a poté letecky transportovali do Fakultní nemocnice v Olomouci na oddělení urgentního příjmu. Co přesně se v lese odehrálo a za jakých okolností divoké prase jednoho z náhončích napadlo, není prozatím přesně známo.

Předseda Okresního mysliveckého spolku Přerov Petr Konvička v neděli odmítl podat k případu jakékoliv informace. Podle myslivců však napadení náhončích při honu není úplně výjimečné.

„V tomto období myslivci pořádají společné lovy na spárkatou zvěř nebo cíleně jen na divoká prasata. Náhončí prochází lečí, což je prostor po obvodu ohraničený řadou střelců a smečkou psů, a tam může docházet dost často ke kontaktu se zvěří,“ přiblížil například dlouholetý a zkušený myslivec Radomil Holík z Prostějovska.

„Člověka pak většinou napadne zvíře, které je poraněné nebo vystresované. Často se stává, že zvíře, když prchá, náhončího jen povalí,“ podotýká.

Autoři: ,
zpět na článek