iDNES.cz

Přerovský zákaz žebrání nebude první, zavedl ho třeba Prostějov či Olomouc

  14:30
Na lavičkách v parku, u nádraží nebo poblíž obchodů. Tam nejčastěji po přerovských kolemjdoucích převážně lidé bez domova požadují drobný obnos, často obtěžujícím způsobem. Vedení radnice se nyní inspirovalo v dalších velkých městech Olomouckého kraje a chystá vyhlášku, která to zakáže.

Jedním z míst, kde v Přerově problémoví opilí bezdomovci obtěžují kolemjdoucí, je okolí nákupního centra Galerie Přerov. | foto: Filip Fojtík, MAFRA

„Nechceme, aby se ve městě povalovali lidé a žebrali po jiných peníze,“ uvedl primátor města Petr Vrána.

Lidé si na žebráky stěžují hlavně v okolí obchodních center či u škol. „Byl jsem svědkem, jak muž u hypermarketu u autobusového nádraží žadonil po zhruba šestnáctileté dívce peníze. Byl to mladý muž, který by mohl pracovat, a místo toho se povaluje a žebrá,“ dodal Vrána.

Strážníci nyní každý den řeší několik takových případů. „Demokratický systém vygeneroval osoby, které žijí takzvaně na ulici. Někteří se tam nedostali vlastní vinou, ale jsou i ti, kterým tento systém vyhovuje, jsou v šedé zóně, kdy nemusejí nic dělat a na živobytí a přežívání jim stačí, co si vyžebrají. Ať už na alkohol, případně základní potraviny,“ shrnul ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

Městská policie už vytipovala místa, kde má zákaz platit. „Jedná se zejména o obchodní centra, případně větší obchody a jejich okolí i historické jádro Přerova,“ upřesnil Teriaki.

Podle ředitele se tak jedná o místa, kde nepřizpůsobiví obtěžují lidi, kteří si jdou nakoupit nebo vyrazí například za kulturou.

Vymáhání pokut je velmi problematické

Chystaná vyhláška bude podle primátora Vrány podobná té, která ve městě zakazuje ve vybraných lokalitách pití alkoholu na veřejnosti. Její znění už poslalo město ministerstvu vnitra. Pokud bude s předpisem souhlasit, dostane jej ke schválení městská rada a zastupitelstvo.

„Vyhláška by mohla začít platit v následujících měsících,“ nastínil Vrána.

Při porušení vyhlášky bude následovat přestupkové řízení. Primátor připustil, že lidé, kteří ve městě žebrají, většinou nepracují, nepobírají sociální dávky a nemají evidovaný trvalý pobyt, případné pokuty tak bude obtížné vymáhat. Strážníkům ale novinka umožní žebráky z místa vykázat. Někteří místní i tak přínos vyhlášky zpochybňují.

„Co se tím spraví? Jak je potrestáte, když nic nemají? Nic se tím nevyřeší,“ okomentoval záměr v diskusi na sociální síti třeba Albín Václavíček.

V Prostějově zatím žádný přestupek neřešili

Podobné opatření mají v regionu i v Prostějově, kde se od loňského září nesmí žebrat v okolí vlakového nádraží či supermarketů, na náměstích i v parcích v Prostějově, kde se v minulosti rozmáhalo.

„Správní orgán od té doby žádný přestupek zatím neřešil,“ konstatovala mluvčí města Jana Gáborová.

Také v Olomouci vyhláška zakazuje konzumaci alkoholických nápojů a žebrání na veřejných prostranstvích.

„Co se týče žebrání, od začátku letošního roku jsme řešili 20 případů a v roce 2022 celkem 25 případů, kdy nastalo podezření z porušení vyhlášky,“ informoval mluvčí olomouckých strážníků Petr Čunderle.

Olomoučtí strážníci využívají hlavně domluvu

Nejčastěji se podle něho jednalo o lokality kolem hlavního vlakového nádraží v Jeremenkově ulici, v blízkosti supermarketů na třídě Kosmonautů, v Zikově ulici a v blízkosti Charity, a to v ulici 1. máje. Strážníci mohou za porušení vyhlášky uložit až desetitisícovou pokutu.

„Nejčastěji ale řeší uvedené protiprávní jednání domluvou, podezřelá osoba následně odchází pryč z inkriminované lokality,“ dodal Čunderle. Žebrající obvykle volí místa, kde je velký pohyb lidí a mají tak šanci se dostat k nějaké hotovosti.

Lidé bez domova, kteří se nechtějí uchýlit k žebrání, mohou využít pomoci humanitárních organizací, jako je třeba Charita.

„V nízkoprahovém denním centru nabízíme například polévku, hygienu a jednou za dva měsíce si mohou vybrat lidé bez domova oblečení. V terénu poskytujeme klientům kromě sociálního poradenství i materiální pomoc, například paštiky a jednou za rok i spacák,“ vyjmenovala mluvčí Charity Olomouc Eva Štefková.

Osobám, které jsou buď bez pravidelného příjmu, nebo je jejich příjem velmi nízký, pomáhá stát formou výplaty sociálních dávek. Další cestou, jak získat peníze na živobytí, je prodej časopisu Nový prostor. Polovina z tržby náleží prodejci.

30. března 2023

zpět na článek