Přerov mění kontejnery na tříděný odpad za větší, zaberou však méně místa

  11:44
Velkoobjemové kontejnery na tříděný odpad nově zavádějí v Přerově. Jako první rozmístili ve městě nádoby na papír, teď přijdou na řadu plasty a nakonec sklo. Nové nádoby mají zabírat méně místa, takže ho zbude víc třeba pro parkující auta.

Jeden z nových velkoobjemových kontejnerů na tříděný odpad, které začaly rozmisťovat přerovské technické služby. Vedle něj stávající nádoby na odpad. | foto: prerov.eu

Nové kontejnery mají objem 3,2 nebo 2,2 metru krychlových. Díky větší kapacitě zabírají méně místa než tradiční nádoby na odpad, které mnohde tvoří nekonečné „vláčky“.

„Nyní ověřujeme, jestli je aktuální rozmístění v pořádku. V následujících dnech budeme některé mírně upravovat nebo přemisťovat tak, aby se tam dobře dostala svozová technika,“ popsal aktuální kroky náměstek Technických služeb města Přerova Tomáš Lolek.

Do konce listopadu radnice naplánovala rozmístit celkem 69 nových nádob na papír.

„Následně se začne s rozvozem kontejnerů na plast, který bude ukončen před vánočními svátky. Bude jich stejný počet, jako těch na papír,“ řekl jednatel Technických služeb města Přerova Bohumír Střelec.

V lednu se poté ještě rozmístí padesát velkoobjemových nádob na sklo.

„Výhledově chceme pořídit tento typ kontejnerů i na komunální odpad. To ale nebude dříve než za rok a půl, protože je nutné upravit stávající stanoviště,“ dodal Střelec.

Užití nových kontejnerů je komfortnější než těch původních. Jsou vybavené nožním pedálem, díky kterému se nemusí při otevírání sahat na víko, které se navíc i samo zavírá.

„Kromě toho při zvýšené produkci odpadu nebude nutné zvyšovat frekvenci svozu a zatěžovat město dalšími exhalacemi,“ shrnul primátor Petr Měřínský.