Za nechtěný výstřel v mateřské škole čeká policistu maximálně kázeňský trest

  14:56
Policistu, který na začátku března po besedě s dětmi v přerovské mateřské škole nechtěně vystřelil při manipulaci se služební zbraní, čeká kázeňské řízení. Uvedla to dnes policie. Nejpravděpodobnějším trestem bude dočasné snížení platu.

Mateřská škola v přerovské Dvořákově ulici, v níž policista po besedě s dětmi nechtěně vystřelil ze služební zbraně. | foto: Ondřej Zuntych, MF DNES

Událost vyšetřoval odbor vnitřní kontroly krajského ředitelství policie, který konstatoval, že policista je podezřelý ze spáchání kázeňského přestupku.

„Jednal v rozporu se závaznými pokyny policejního prezidenta, kterými je stanoven postup policistů při manipulaci se zbraní,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

„Závěry budou postoupeny příslušnému služebnímu funkcionáři s kázeňskou pravomocí, to znamená řediteli územního odboru Přerov, který zahájí s policistou kázeňské řízení,“ dodala.

Nejmírnější kázeňský trest může mít podobu písemného napomenutí, nejčastěji jde však o snížení platu, které může být až čtvrtinové a až na tři měsíce. Nejpřísnějším možným postihem je ztráta hodnosti nebo zákaz činnosti.

Stejně skončil i výstřel ve vládním letadle

Hned po události policie uvedla, že policista manipuloval se zbraní v závěru besedy a k náhodnému výstřelu nedošlo v bezprostřední blízkosti dětí, ale v odděleném prostoru místnosti. Nikdo tak nebyl zraněn ani ohrožen na životě. Krajský policejní ředitel v reakci nařídil opětovné důsledné proškolení policistů v zacházení se zbraní.

Podle informací ČTK byla součástí přerovské besedy, které se zúčastnilo dvanáct předškoláků, i ukázka rozložení a složení zbraně. Vedení přerovské radnice zatím podobné besedy s policisty do výsledků vyšetřování ve městě pozastavilo. Pokud se prokáže, že nešlo o systémové pochybení, nevidí důvod je neobnovit.

Kázeňským trestem skončil v minulosti i jiný mediálně známý případ nechtěného výstřelu ze služební zbraně příslušníka bezpečnostních složek, k němuž došlo v květnu 2019 na palubě vládního letadla, v němž byl mimo jiné i tehdejší premiér Andrej Babiš.

Vše se stalo ve chvíli, kdy měl dotyčný svou zbraň v souladu s předpisy předat posádce a měl „výstřelem naslepo“ prokázat, že není nabitá. Premiérovi ani nikomu jinému z dvou desítek lidí na palubě se nic nestalo, zásah dostala kuchyňská deska.

Událost vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která nakonec rozhodla, že nedošlo ke spáchání žádného trestného činu.

2. března 2023

Autor: