Znesvářené klany Romů v Přerově slíbily konec potyček. Žádal je i olašský král

  15:48
Zástupci dvou rodin olašských Romů, jejichž nepřátelství v Přerově vyvrcholilo minulý týden dvěma vyhrocenými konflikty na veřejnosti, dnes při jednání se zástupci města slíbili, že potyčky nebudou dál pokračovat. Do řešení problému se vložil i král olašských Romů z Brna.

První potyčka mezi znepřátelenými rodinami olašských Romů se v Přerově odehrála v úterý 14. července odpoledne v cukrárně u náměstí T. G. Masaryka. | foto: Městská policie Přerov

„Mohu potvrdit, že se vedení města sešlo odděleně se zástupci obou rodin. Kromě radních byl přítomen také farář, který má v komunitě svou autoritu, a dále také krajská koordinátorka pro národnostní menšiny,“ popsala mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

„Vedení města nešlo o to řešit spor rodin. Zdůraznilo ale, že nechce, aby se opakovaly události z minulého týdne. Obě strany slíbily, že nebudou vyvolávat žádné další konflikty,“ shrnula Chalupová.

Zástupci rodin mimo jiné také nastínili zdroj nynějších potyček, který spočívá v tom, že se do sebe zamilovali dva mladí lidé z obou léta znesvářených rodin a nyní už mají i společného potomka.

Do situace se podle ČTK, která na jednání upozornila, v uplynulých dnech vložil i král olašských Romů Robert Beneš z Brna, který apeloval, aby konflikt skončil. Dnešního jednání se již neúčastnil.

První dohodnuté příměří vydrželo jen do večera

Ve městě prozatím nadále zůstanou posílené hlídky policie i strážníků. Mimo jiné i proto, že podle dostupných informací se obě strany dohodly na příměří už minulý týden ve středu, vydrželo však jen do večera, kdy se odehrály výtržnosti v Bratrské ulici, kde jedna z rodin bydlí.

Na sociálních sítích se pak objevila videa, v nichž po sobě účastníci křičí a došlo i na házení věcí z oken. Na místo se záhy sjeli policisté i strážníci.

„Díky včasnému zásahu se policistům podařilo zabránit fyzickému střetnutí dvou znesvářených skupin a udržet tak spor pouze ve verbální rovině. Nikdo nebyl zraněn, došlo ale k poničení několika aut zaparkovaných v ulici,“ shrnul minulý týden policejní mluvčí František Kořínek.

„Tuto událost policisté vyšetřují pro podezření z trestných činů poškození cizí věci a výtržnictví,“ dodal.

Město v reakci na kritiku svolává veřejnou besedu

První potyčka se předtím odehrála v úterý odpoledne v samotném centru Přerova v cukrárně u náměstí T. G. Masaryka a upoutala tak pozornost řady procházejících lidí. Situaci zklidnil až zásah strážníků, kteří použili slzný sprej, poté se obě strany oddělily. Událost si poté převzala policie, která dva účastníky zadržela a převezla na stanici.

„Došlo k napadení sedmačtyřicetiletého muže. Policisté zajistili šestačtyřicetiletého útočníka a jeho čtyřiadvacetiletého syna. Protože oba neuposlechli výzvy a kladli aktivní odpor, použili proti nim policisté donucovací prostředky v podobě hmatů a chvatů,“ popsal Kořínek.

Napadený i útočník byli s lehkými zraněními ošetřeni v nemocnici. Policisté zatím vše vyšetřují jako trestný čin výtržnictví, za který hrozí až tři roky vězení.

Dění vyvolalo kritické ohlasy především na sociálních sítích, kde část lidí volala po tvrdším zásahu ze strany policie i silnějším zapojení města v boji proti podobným událostem.

V reakci na to chystá chystá magistrát tuto středu v 16 hodin v sále Městského domu veřejnou besedu nazvanou Bezpečnost a kriminalita v Přerově, kde se budou moci obyvatelé sejít s radními, zástupci městské i státní policie či krajskou koordinátorkou pro národnostní menšiny, a diskutovat s nimi o celé problematice.

„Cílem je mimo jiné popsat možnosti města, neboť pro řadu opatření, která lidé navrhují v internetových diskusích, město jednoduše nemá oporu v zákonech,“ nastínila Chalupová.

Autor: