Přerov požádá o dotace na domovníky, mají pomoci v problémových lokalitách

  4:56
Nejen lepší kamerový systém nebo častější pochůzky asistentů prevence kriminality v sociálně vyloučených lokalitách, ale také domovníci ve vybraných vchodech mají zlepšit sousedské soužití v Přerově. Na jednotlivá opatření bude tamní radnice žádat dotace z ministerstva vnitra.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

S domovníky, kteří hlídají pořádek v městských domech, přerovská radnice počítá jako s jedním ze tří pilířů prevence kriminality. Mají přijít na 247 tisíc korun, dotace bude ve výši 181 tisíc.

„Domovníků bude celkem pět, každý může mít na starosti maximálně tři vchody. Budeme hledat domovníky v domech na adresách Jižní čtvrť II, náměstí Františka Rasche a v ulicích Husova, Denisova a Kojetínská,“ nastínila manažerka prevence kriminality Dagmar Krejčířová.

Dalším pilířem jsou asistenti prevence kriminality, kteří spadají pod městskou policii, ale nemají pravomoci strážníků. Ti budou kromě přednádražní čtvrti nově monitorovat i problematické adresy v centru města. Na mzdy preventistů jde letos téměř 1,5 milionu korun, státní dotace má činit 1,2 milionu.

Dále pak chce Přerov dotace na investice do městského kamerového systému.

„Modernizace čeká dvě kamery. Jedna je na konci autobusového nádraží a další pak v ulici Trávník, kde hlídá okolí školy a tamního obchodního centra i s přilehlým parkovištěm. Městská policie by pak měla dostat lepší server pro přenos dat na monitorující obrazovky, včetně zajištění archivace,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský.

Pořízení kamer a modernizace serveru přijde na milion, zpět by se ze státních peněz mohlo vrátit 550 tisíc korun.

Autor: