Kde zkoušely undergroundové kapely i folklor. Přerované ukážou své dvorky

  8:52
Dny evropského dědictví nabízí zájemcům tento týden a především o víkendu možnost podívat se do jinak skrytých míst v památkách. V Přerově ale mají lidé navrch možnost objevovat i jinak nepřístupná zákoutí svého města. Už čtvrtým rokem se tu tak otevřou dvorky a vnitrobloky tamních starých domů.

V Přerově lidé už počtvrté otevřou své dvorky a umožní návštěvníkům podívat se do jinak nedostupných vnitrobloků. | foto: Marta Jandová

Akce Přerovské dvorky letos nadchla rekordní počet účastníků – návštěvníci se tak v neděli mezi 13. a 18. hodinou budou moct zastavit na celkem osmi místech.

„Nastává to, co jsme si přáli na začátku – lidé, kteří se chtějí zapojit, se ozývají sami,“ pochvaluje si organizátorka akce Marta Jandová.

Velkou návštěvnost Jandová očekává na takzvaném alternativním dvorku v domě číslo šest na nábřeží Protifašistických bojovníků.

„Zůstal tam jako jediný ze staré zástavby, jde o tradiční místo, kde zkoušely přerovské undergroundové kapely. I v neděli se lidé mohou těšit na bohatý hudební program,“ upozornila.

Na replice undergroundového festivalu se jen na venkovním pódiu vystřídají kapely jako Basilica, Obligod, Mancuso nebo legendární Černý Penicilin.

Podívat se lze i do jednoho z domů v historickém jádru

Raritou letošních Přerovských dvorků je pak soukromý dům na Horním náměstí, který jeho majitel zapůjčil celý.

„Dům je před opravou, takže je prázdný. Na návštěvníky tam čeká překvapení. Je to jedinečná příležitost podívat se do domu v historickém jádru, téměř všechny nemovitosti jsou tam v soukromém vlastnictví,“ doplnila Jandová.

Mapa dvorků s textovou navigací bude k dostání v Peťkafé v Jiráskově ulici. Mezi zajímavé zastávky organizátoři zařadili i parkán přerovského zámku, kde na zájemce čeká „ptačí svět“. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu fotografií Přerova z výšky, zkusit si psaní ptačím brkem, uvidí historickou tiskárnu pohlednic, ale hlavně odtud budou dalekohledy pozorovat ptáky.

Nový je i folklorní dvorek v Echo café v Kratochvílově ulici, kde bude pro děti i dospělé připraveno zdobení perníků, fotokoutek s opravdovým hanáckým krojem, dojení krávy nebo výroba náhrdelníků.